خودآموز تبدیل وَن به کاروان

  از سال ۲۰۲۰ و با همه‌گیری کرونا، تعداد آن‌هایی که برای پناه‌بردن از قرنطینه به کوه و دشت می‌زدند بیشتر شد. به همین دلیل بازار فروش کاروان‌ها هم رونق زیادی گرفت. اما حالا به جای فروش، تبدیل کردن خودروهای ون و مینی‌بوس قدیمی به کاروان خیلی پر طرفدار شده.

  همه مدل مینی‌بوس‌، اتوبوس‌، ون‌ و خودروهای حمل بار را می‌توان به کاروان تبدیل کرد. فقط در نظر بگیرید که اتومبیل‌های نوع N1 تا ۳.۵ تن وزن را تحمل می‌کنند و اتومبیل‌های نوع N3  تا ۱۲ تن قابلیت تحمل وزن دارند.

  بعد از آنکه خودرو خود را انتخاب کردید – که البته به خاطر مالیات مصرف ویژه در ترکیه بهتر است خودرو انتخابی‌تان حداقل ۵ سال کار کرده باشد، نوبت به تغییر کاربری آن می‌رسد.

  هر نوع تغییر در خودرو را هم خودتان می‌توانید انجام دهید. در اینترنت کلی نقشه‌ برای این کار پیدا می‌کنید. اگر سر در نمی‌آورید، می‌توانید کار را به یک شرکت بسپارید. فقط بعد از پایان کار باید تغییر کاربری خودرو را ثبت کنید.

  طبق مقررات اتحادیه اروپا، حداقل الزامات تبدیل اتومبیل به کاروان موتوری آن است که صندلی‌ها، میز و محل خواب، امکانات آشپزی و ذخیره سازی … در کاروان تعبیه شده و این تجهیزات محکم به محل نشیمن ثابت شوند.

  در ترکیه سه مرحله برای دریافت مجوز کاروان وجود دارد. اولین و مهم‌ترین کار تشکیل یک پرونده است. پرونده‌ای که اطلاعات خودرو تغییر داده شده را در بر گرفته و آن هم مطابق با مقررات باشد.

  در مرحله دوم باید از متخصصین گواهی‌ بگیرید، این گواهی باید نشان دهد که خودرو برای انجام تغییرات لازم مناسب است. این گواهی باید مورد تایید مرکز استاندارد ترکیه باشد (TSE). مرحله بعدی تایید این پرونده است. 

  برای تایید پرونده خود آن را باید به محل‌های معاینه خودرو TÜVTÜRK برده و تایید نهایی را بگیرید. بعد از این تایید باید آن را در دفتر اسناد رسمی ثبت کنید. 

  تمام این مراحل ۱۰ روز طول می‌کشد. اما هزینه آن بسته به نوع خودرویی که انتخاب کرده‌اید متغیر است.

  آیا شما هم برای سفر قصد ساخت کاروان خود را دارید؟ یا اگر چنین تجربه‌ای داشته‌اید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

  در ضمن، در بسیاری از سایت‌های اینترنتی می‌توانید آگهی‌های اجاره کاروان و اتوبوس‌های کاروان‌شده را پیدا کنید. بعضی از آن‌ها قیمت‌های مناسبی دارند که اگر با قیمت خرید بلیت و هتل مقایسه کنید، حتی اقتصادی‌تر و جذاب‌تر است.