دانش آموز دبیرستانی کتاب گرامر ترکی به زبان اسپانیایی نوشت

  ( Sinan Sarıyar - Anadolu Ajansı )

  آناتولی (استانبول )- یک دانش آموز دبیرستانی با کتاب دستور زبان خود به اسپانیایی‌ زبان‌ها، ترکی استانبولی آموزش می‌دهد

  محمد بلال دانش آموز کلاس دهم دبیرستان شهر استانبول، کتابی به زبان اسپانیایی نوشت که در آن قواعد دستور زبان ترکی را آموزش می‌دهد. محمد که متولد شهر ترابزون است، پس از پایان دوره اول مدرسه برای تحصیل در دبیرستان به استانبول رفت و با یادگیری مقدماتی زبان اسپانیایی در مدرسه، خیلی زود به سطح ترجمه این زبان رسید.

  من علاقه آن‌ها به زبان ترکی را می دیدم

  محمد بلال که ۱۷ سال دارد، در گفتگو با آناتولی گفت: «هنگامی که در اینترنت برای تمرین و تقویت زبان اسپانیایی به سایت‌هایی سر می‌زدم، به علاقه مندی مردم آمریکای لاتین به زبان ترکی پی بردم .»

  او ادامه داد: «ما در دایرکت‌های واتس‌آپ و اینستاگرام با هم گپ می‌زدیم. آن‌ها عاشق فیلم‌های رستاخیز (Diriliş Ertuğrul) و پایتخت (Payitaht) که از شبکه TRT پخش می‌شود بودند. هر از گاهی آن‌ها از من می‌پرسیدند که چگونه می توانم نام خود را به ترکی بگویم، فلان اسم به ترکی چه می‌شود، فعل‌های ترکی چطور صرف می‌شوند؟  همین موضوع من‌ را به فکر واداشت تا برای دوستانم کاری کنم و همزمان با یاد گرفتن اسپانیایی، به آن‌ها هم زبان ترکی آموزش بدهم.

  بر این اساس  وب سایتی به اسم «آموزش ترکی استانبولی» تاسیس کردم و با انتشار مطالبی برای آموزش زبان ترکی به اسپانیایی زبانان، همه درس‌های خصوصی و گروهی خود را در وب سایت آپلود کردم.

  علاقه مندان به زبان ترکی در کشورهای آمریکای لاتین و اسپانیا می توانند با مراجعه به وبسایت محمد، از صفر تا سطح پیشرفته به آموزش زبان ترکی گوش دهند و تمرین کنند. در عین حال این سیستم، درست و غلط  تمرینات را بررسی می کند. علاوه بر این، آن‌هایی که بعضی درس‌ها را درست متوجه نمی‌شوند می‌توانند مستقیم از محمد سئوال کنند.

  درس‌های بلال در شبکه‌های اجتماعی هم پرطرفدار است

  وقتی بلال این حجم استقبال اسپانیایی‌زبان‌ها را به آموزش زبان ترکی دید، در اینستاگرام هم با اکانتی به نام Aprender Turco فعال شد. این‌جا بود که خوش‌شانسی‌اش هم گل کرد و چون در اصل اولین اکانتی بود که ترکی را به اسپانیولی آموزش می‌داد، خیلی زود فالوئرهای زیادی جذب کرد. آنقدر که کلی پیشنهاد کلاس‌های خصوصی آنلاین داشت.

  بعضی از دانش آموزان از دیدنم تعجب می‌کنند

  محمد می‌گوید: «من سعی می‌کنم هنگام تدریس به سن خودم اشاره نکنم. تا وقتی از من سوال نکنند، خودم چیزی نمی گویم. اما به محض این‌که سنم را می‌فهمند تعجب می‌کنند. در واقع اسپانیولی زبان‌ها زیاد عادت به پرسیدن سن و سال کسی ندارند، اما خوب وقتی می‌پرسند مجبورم که جواب بدهم. یک بار یک خانم ۶۰ ساله وقتی فهمید من ۱۷ ساله‌ام، گفت «تو هم سن پسرم هستی ولی او در اتاقش با پلی استیشن بازی می‌کند.»

  بلال ادامه داد: «حالا تعداد زیادی دانشجو از کشورهای آمریکای لاتین، اسپانیا و کوبا دارم. همینطور بعضی از شرکت‌ها از من خواسته‌اند دوره‌های آموزشی با موضوع «زبان ترکی توریستی» را برایشان برگزار کنم.

  کتاب آموزش ترکی به زبان اسپانیایی

  این نوجوان دبیرستانی، همچنین یک کتاب دستور زبان ترکی به زبان اسپانیایی نوشته است. این کتاب برای اولین بار در جهان، زبان ترکی استانبولی را به زبان اسپانیایی شرح می‌دهد و در آمازون عرضه شده است.

  بلال در همین باره می‌گوید:

  «این کتاب اولین جلد از مجموعه کتاب‌هایم  است. این کتاب در سطح A1 تهیه شده و پایه و اساس زبان ترکی است. آموزش زبان ترکی کار سختی است، اما این‌که چگونه می توان آن را ساده‌تر کرد وظیفه ما است. من این کتاب را با توجه بر منطق زبان اسپانیایی تطبیق داده و همه چیز را از پایه نوشتم.