دبیرکل سازمان ملل متحد: نگران حقوق زنان و دختران در افغانستان هستم

دبیرکل سازمان ملل متحد آنتونیو گوترش در جمع خبرنگاران از عدم پایبندی طالبان به تعهدات خود در زمینه حفظ حقوق زنان و دختربچه‌ها ابراز نگرانی کرد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه ۱۱ اکتبر در جمع خبرنگاران در مرکز اصلی این سازمان در ارتباط با رویدادهای اخیر افغانستان، از عدم پایبندی طالبان به تعهدات خود در زمینه حفظ حقوق زنان و دختربچه‌ها ابراز نگرانی کرد و با اشاره به گسترش بحران انسانی در افغانستان گفت: «اگر ما به افغانستان کمک نکنیم، تمام جهان بهای آن را خواهند پرداخت». 

وی با بیان اینکه حملات علیه غیرنظامیان نقض قوانین بشردوستانه بین المللی است و جنایت جنگی محسوب می‌شود، گفت که هدف قرار دادن زنان و روزنامه نگاران و محدودیت‌های شدید حقوق بشر در مناطق تحت کنترل طالبان بسیار نگران کننده است.

گوترش افزود: دیدن اخبار مربوط به سلب حقوق دختران و زنان افغان وحشتناک و بسیار ناراحت کننده است. به دست گرفتن قدرت از طریق جنگ یک ضرر است و این امر افغانستان را به یک جنگ داخلی طولانی مدت و انزوای کامل سوق خواهد داد. 

وی با اظهار مسدود شدن اموال افغانستان و روند کمک‌های بشردوستانه به این کشور گفت: «اقتصاد افغانستان در آستانه فروپاشی است،  باید راه‌های احیای مجدد اقتصاد افغانستان را بیابیم».

در پایان گوترش بیان کرد که فقدان مواد غذایی، کار و حقوق موجب فرار مردم از کشورشان برای داشتن یک زندگی مرفه خواهد شد. همچنین این وضعیت موجب افزایش شبکه‌های تروریستی و توزیع مواد مخدر در این کشور خواهد شد.