درآمد سال ۲۰۲۲ ترکیه از گردشگری: ۴۶ میلیارد دلار

خبرگزاری آناتولی روز ۳۱ ژانویه ۲۰۲۳ با اتکا به منابع دولتی اعلام کرد ترکیه در سال ۲۰۲۲ با افزایشی ۵۳.۴ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۱، توانسته ۴۶ میلیارد و ۲۸۴ میلیون دلار از طریق گردشگری درآمدزایی کند.

بر این اساس، در سال ۲۰۲۲، تعداد ۵۱ میلیون و ۳۶۹ هزار گردشگر خارجی به ترکیه سفر کرده‌اند. از مجموع ۴۶ میلیارد دلار درآمد حوزه گردشگری، بیش از ۳۴ میلیارد دلار توسط گردشگران مستقل به کشور وارد شده و نزدیک به ۱۲ میلیارد دلار نیز از طریق تورهای گردشگری حاصل شده است.

۶۷ درصد از گردشگران، با هدف «سفر، سرگرمی، فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی» به ترکیه سفر کرده‌اند. از میان شهروندان ترک مقیم خارج از ترکیه که در سال گذشته به کشور خود سفر کرده‌اند نیز ۶۴.۴ درصد، هدف خود از این سفر را «بازدید اقوام و آشنایان» تشریح کرده‌اند.

مهمت نوری ارسوی وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه نیز روز سه‌شنبه ۳۱ ژانویه در این رابطه اعلام کرد: «هدف‌گذاری ما برای جذب درآمد از طریق گردشگری در سال ۲۰۲۳ به مقدار ۵۶ میلیارد دلار است». او همچنین از دورنمای درآمد ۱۰۰ میلیارد دلاری از حوزه توریسم در سال ۲۰۲۸ خبر داد.

ارسوی اعلام کرد که هر گردشگر ترکیه در سال ۲۰۲۲، به طور متوسط شبی ۸۷.۵ دلار خرج کرده است. او پیش‌بینی کرد این رقم در سال جاری به شبی ۹۵ دلار برسد. وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه که در نشست ارزیابی گردشگری سال ۲۰۲۲ در مرکز فرهنگی آتاتورک (AKM) میدان تکسیم حضور یافته بود، از برنامه‌های بزرگ هنری پیش رو ازجمله پروژه‌های مشترک با هالیوود نیز سخت گفت.