درخشش شفق قطبی در آسمان ترکیه

شفق‌های شمالی که به ندرت در جهان قابل مشاهده است، شب ۵ نوامبر (کاسیم)، در ترکیه، انگلیس و بسیاری از نقاط دیگر جهان آسمان را با نور قرمز و سبز، روشن کرد.

به گزارش وب‌سایت خبری NTV در تاریخ ۶ نوامبر(کاسیم)، شفق قطبی که در برخی از شهرهای ترکیه ازجمله وان، اردو و بالیکسیر مشاهده شده، شهروندان را شگفت‌زده کرده است. کاربران شبکه‌های اجتماعی عکس‌هایی از آسمان پوشیده از رنگ‌های صورتی، قرمز و سبز را به اشتراک گذاشتند.

شفق قطبی پدیدهٔ ظهور نورهای رنگین و متحرک در آسمان شب است و معمولاً در عرض‌های نزدیک به دو قطب زمین بر اثر برخورد ذرات باردارِ بادِ خورشیدی و یونیزه شدن مولکول‌های موجود در یون‌سپهر (یونوسفر) زمین به وجود می‌آید.

شفق‌های قطبی نورهای زیبایی‌اند که به‌طور طبیعی در آسمان دیده می‌شوند و معمولاً در شب و در عرض‌های جغرافیایی قطبی به چشم می‌خورند. آن‌ها در یونوسفر تشکیل می‌شوند و در سپیده‌دم قطبی رویت پذیرند.

به شفق‌های قطبی، نور شمال هم گفته می‌شود چراکه آن‌ها غالباً در نیم کرهٔ شمالی دیده می‌شوند و هرقدر به قطب شمال نزدیک می‌شوید با توجه به مجاورت با قطب مغناطیسی شمالی زمین احتمال بیشتری می‌رود که بتوانید آن‌ها را ببینید.