درگیری دولت و مجلس ایران بر سر واردات مرغ از ترکیه

با افزایش دوباره قیمت مرغ در ایران، وزارت کشاورزی تمایل دولت به واردات مرغ از ترکیه را اعلام کرده بود که این مسئله با واکنش منفی نماینده مجلس روبرو شد.

به گزارش روزنامه همشهری در تاریخ یکم خرداد، مرغ در برخی فروشگاه‌ها نایاب شده و قیمت آن تا ۱۰۰ هزار تومان هم افزایش یافته است. این در حالی است که شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی در جلسه ۲۰ روز قبل خود (۱۰ اردیبهشت)، نرخ مرغ را کیلویی ۷۳ هزار تومان تعیین کرده بود.

بازار برای چندمین بار نشان داد از قیمت‌های دستوری پیروی نمی‌کند و بسیاری از مرغداران هم درباره کمبود مرغ و احتمال افزایش قیمت آن صحبت کردند. این عدم هماهنگی باعث شد سید محمد آقامیری، سرپرست جدید وزارت کشاورزی در سخنانی اعلام کند که چنانچه فروشندگان نرخ مصوب را رعایت نکنند، دولت از ترکیه مرغ وارد خواهد کرد.

روز شنبه، جلیل رحیمی جهان‌آبادی نماینده مجلس در واکنش به خبر واردات مرغ از ترکیه، در پستی توییتری خطاب به سرپرست وزارت کشاورزی گفت که اگر ارز برای واردات مرغ از ترکیه دارید، بهتر است آن را در راستای شعار «رشد تولید و مهار تورم» به تولیدکننده داخلی بدهید، نه به دلالان. او در پایان توییت خود خطاب به آقامیری که باید از مجلس رای اعتماد بگیرد نوشت: «حتما رای اعتماد هم می‌خوای از خانه ملت، درسته؟»