در جستجوی گزینه های «سبز» برای پلاستیک

  ظروف يکبار مصرف و کيسه هاي پلاستيکي سلامت جامعه ، زيستگاههاي طبيعي و حيات وحش را تهديد مي کند. PHOTO:AA

  تولید و عرضه گسترده مواد پلاستیکی به دلیل گوناگونی و تنوع، ارزان و در دسترس بودن و سود صنعتی، انسان را به خود وابسته کرده است.

  TRT- آسیب‌های زيست محيطي ناشي از آلاينده‌های فسيلی، مصرف گرايی برخی جوامع و انباشت مواد و ظروف يک بار مصرف و کيسه های پلاستيکی سلامت جامعه ، زيستگاه‌هاي طبيعي و حيات وحش را تهديد مي‌کند. امروزه پلیمرهای سبز که می توانند جایگزین پلاستیک شوند از اهمیت بیشتری برخوردارند.

  پلیمرهای سبز یا بیو پلاستیک را می‌توان با استفاده از میکروارگانیسم‌ها، از محصولات جانبی کشاورزی و همچنین از بطری‌های پلاستیکی استفاده شده و سایر ظروف تهیه کرد.

  در تولید پلاستیک، مقدار قابل توجهی از پلاستیک‌های سوخت-فسیلی (که پلیمرهای پایه نفتی نیز خوانده می‌شوند) از نفت یا گاز طبیعی ساخته می‌شوند. 

  پلیمرهای سبز می توانند بدون آسیب رساندن به محیط زیست تبدیل به زباله یا کود شوند

  مدرس گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه یلدیز، پروفسور دکتر عفیفه به خبرنگار تی آرتی می‌گوید: «پلیمرهای سبز می توانند در پایان عمر خود بدون آسیب رساندن به محیط زیست تبدیل به زباله یا کود شوند. اما، پلیمرهای پایه نفت قابلیت استفاده مجدد و بازیافت کمی دارند. تولید این نوع از پلاستیک نه تنها در روند تولیدشان به طبیعت آسیب می‌رسانند، بلکه در روند بازگشت به طبیعت بازه زمانی بسیار طولانی خواهند داشت که آسیب‌های زیست‌محیطی زیادی در پی دارد.

  مدرس گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه یلدیز پروفسور دکتر عفیفه PHOTO:AA

  یوروچ می گوید «در این زمینه مطالعات دانشگاهی به منظور تولید انواع جدید بیوپلیمر یا بهبود ویژگی های آن، تمرکز زیادی دارد و پروژه های ارائه شده توسط همکاری های دانشگاه  با بودجه های کلان پشتیبانی می شود.»

  چرا جایگزینی متفاوت برای پلاستیک صنعتی؟

  بیوپلاستیک ها از نظر کارایی انرژی، مصرف نفت و تولید کربن نسبت به پتروپلاستیکها ارجحیت دارند و به عنوان جایگزینی برای پلیمرهای صنعتی استفاده می شوند، زیرا آسیب زیست محیطی کمتری دارند.

  یوروچ می گوید با توجه به این ویژگی ها «در آینده نزدیک نام پلیمرهای سبز را بیشتر از پلاستیک های صنعتی خواهیم شنید.»

  ظروف يكبار مصرف و کيسه هاي پلاستيکي سلامت جامعه ، زيستگاههاي طبيعي و حيات وحش را تهديد مي کندPHOT

  پلاستیک های زیستی می توانند از اقتصاد جهانی حمایت کنند

  یوروچ می گوید: «در حالی که منابع مبتنی بر فسیل مانند نفت فقط در چند كشور وجود دارد و از نظر حجم زیاد ذخیره تحت كنترل چند شركت در سراسر جهان است، اما درختان و منابع کشاورزی در همه جا موجود و پایدار هستند. می‌توان گفت پلاستیک‌های زیستی از اقتصاد جهانی به صورت عادلانه تری حمایت می کنند و بهتر است به جای فرآوری روغن، که باعث آسیب دائمی به محیط زیست می شود، از کشاورزی حمایت شود.»

  آن روی سکه

  یوروچ می گوید این طرح  با وجود مزیت هایی که ارائه می دهد ، استفاده از خاک برای تولید پلاستیک برای اهداف صنعتی ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند که  پیش بینی آن‌ها ضروری است:

  «امروزه ، حدود یک درصد از زمین های کشاورزی برای حمایت از تولید بیوپلاستیک استفاده می شود. با این حال ، این نرخ با افزایش تقاضا به سرعت در حال افزایش است و صنعت بیوپلاستیک ممکن است در آینده نزدیک حجم زیادی از زمین های کشاورزی را اشغال کند.»

  او در مورد آن‌چه ممکن است در آینده رخ دهد اضافه می کند: «در نتیجه، استفاده از زمین های کشاورزی که جمعیت جهان را برای تولید صنعتی تغذیه می کند ممکن است نگرانی های جدیدی ایجاد کند. علاوه بر این ، پرورش مداوم محصولات یکنواخت در مناطق عظیم کشاورزی ممکن است تعادل در اکوسیستم طبیعی را به هم بزند.»