در شورش واگنر در روسیه، متهم چه کسی است؟

یوگنی پریگوژین رئیس واگنر اعلام کرد این شرکت امنیتی خصوصی روسی اول جولای منحل خواهد شد. وی افزود هیچ یک از اعضای واگنر با عقد قرارداد با وزارت  دفاع روسیه موافق نیست.

پریگوژین، رهبر گروه نظامی خصوصی واگنر گفت: «هدف از حمله روز شنبه، اعلام نارضایتی بود، نه سرنگونی حکومت روسیه» او همچنین گفت که گروه واگنر بدون مواجه شدن با هیچ مقاومتی حدود ۷۸۰ کیلومتر در خاک روسیه پیشروی کرد.

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه در یک سخنرانی تلویزیونی از مردم این کشور به خاطر «اتحادشان» تشکر و قدردانی خود را از نیروهای امنیتی این کشور به خاطر مقابله با شبه‌نظامیان واگنر اعلام کرد.این در حالی بود که تصاویر بسیاری از استقبال مردم از این نیروها در شهرهای مختلف منتشر شده است.

پوتین با متهم کردن سرکردگان شورش به اشتباه در محاسبه گفت، آن‌ها در پی شکست روسیه بودند و می‌خواستند کشورشان را غرق در خون ببینند. پوتین هم‌چنین غرب و اوکراین را متهم کرد که می‌خواستند روس‌ها را به جان هم بیندازند تا یکدیگر را بکشند.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به اتفاقات روسیه در یک سخنرانی در روز ۲۶ ژوئن گفت اتفاقات اخیر در روسیه ناشی از تحولات داخلی در حکومت این کشور است و ایالات متحده هیچ نقشی در شورش شبه‌نظامیان واگنر نداشته است. وی همچنین تاکید کرد متحدان آمریکا نباید بهانه‌ای به دست ولادیمیر پوتین دهند تا دولت روسیه تقصیر این رخداد را به گردن ناتو و اعضایش بیندازد.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو با بیان اینکه شورش نافرجام گروه واگنر یک موضوع داخلی روسیه است، اما مدعی شد این اتفاق نشان‌دهنده اشتباه مسکو در ضمیمه‌کردن شبه‌جزیره کریمه و حمله به اوکراین بود.

شورش واگن،ر پس از توافق کرملین و این گروه که با میانجی‌گری الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس، صورت گرفت، متوقف شد. بعد از این رویداد رسانه‌ها خبر از آن دادند که گروه شامگاه روز شنبه به سمت بلاروس حرکت کرده‌اند.