«در نهمین سپیده»؛ کتاب شعر شاعر افغانستانی در استانبول

    مراسم رونمایی از مجموعه اشعار «در نهمین سپیده» اثر انوشه عارف، شاعر جوان افغانستانی با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در شهر استانبول برگزار شد.

    به گزارش خبرگزاری آناتولی در تاریخ ۲۷ آگوست، مراسم رونمایی از کتاب شعر «در نهمین سپیده»، سروده انوشه عارف، شاعر زن اهل بدخشان افغانستان، با حضور نویسنده و جمعی از اصحاب هنر افغانستان در شهر استانبول برگزار شد.

    شاعر زن افغانستانی در این کتاب که پس از تسلط طالبان بر افغانستان در کابل، به چاپ رسیده، سعی کرده دغدغه‌های فردی و گاه جمعی خود و زنان هموطنش را با زبان شعر بیان کند. عشق، انتظار، شکوه، بی‌عدالتی، مرگ، ناهنجاری‌های اجتماعی و دل‌شکستگی از زندگی نکبت‌بار، از اصلی‌ترین درون‌مایه‌های اشعار انوشه عارف به شمار می‌رود.

    عارف به خبرنگار آناتولی گفت: «این مجموعه، بازتاب روایت‌های دردناک زنان افغانستان است که در داخل کشور به خاطر دادخواهی مبارزه می‌کنند اما صدای‌شان با جدیت پیگیری نمی‌شود. منظومه من حاوی اشعار عاشقانه و اعتراضی-اجتماعی است که بیشتر در قالب غزل سروده شده است. وقتی زنان افغانستان در شرایط حساس و بحرانی قرار گرفته‌اند و اجازه نفس کشیدن ندارند، چاپ این مجموعه شاید باعث تقویت روحیه آن‌ها شود».

    عارف معتقد است که انتشار چنین آثاری می‌تواند روی اذهان عمومی تاثیرگذار باشد و زنان افغانستان را که بیش از نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند، به تلاش و مبارزه بیشتر تشویق کند. وی افزود: «آموزش، ابتدایی‌ترین حقی است که از زنان افغانستان سلب شده است. بسیار دور است که زنان اجازه برگزاری جلسات و خلق آثار فرهنگی خود را داشته باشند. بنابراین اثر را به زنان مبارز افغانستان تقدیم می‌کنم».