در ۹ ماه نخست سال ۲۰۲۳؛ ۲۳۴ مورد زن‌کشی در ترکیه رخ داده است

بر اساس داده‌های پلتفرم «ما جلوی زن‌کشی را خواهیم گرفت Kadın Cinayetlerini durduracağız»، در ۹ ماه نخست سال ۲۰۲۳، ۲۳۴ زن در ترکیه کشته شده‌اند. از این تعداد ۱۲۳ نفر با سلاح گرم و ۱۴۹ نفر در نتیجه خشونت خانگی به قتل رسیده‌اند.

به گزارش روزنامه جمهوریت در روز پنج‌شنبه ۱۲ اکتبر، شوکران اروغلو، وکیل دادگستری در این باره گفت: «در کشور ما اسلحه شخصی یکی از پرکاربردترین آلات قتل است. باید از زنان محافظت شود. همچنین دولت باید برای مبارزه با کشتن زن‌ها تصمیمات جدی اتخاذ کند».

گلسوم کاو، یکی از نمایندگان پلتفرم «ما جلوی زن‌کشی را خواهیم گرفت» هم گفت: «خروج از کنوانسیون استانبول باعث افزایش حوادت خشونت‌آمیز شده است. دسترسی به سلاح‌های گرم باید دشوارتر شود. امضای فوری کنوانسیون استانبول و تصویب مجدد آن یک راه‌کار جدی برای این مساله است».

بر مبنای کنوانسیون استانبول،‌ کشورهای عضو موظف می‌شوند که هرگونه خشونت، چه کلامی چه فیزیکی، تجاوز، قتل ناموسی، سقط جنین اجباری و ازدواج اجباری را در قانون کشور «جرم» تلقی کرده و مجازات‌های لازم را برای مجرم پیش‌بینی و تصویب کنند. دولت ترکیه در سال ۲۰۲۱ از این کنوانسیون خارج شده است.

پلتفرم «ما جلوی زن‌کشی را خواهیم گرفت» در سال ۲۰۱۴ برای مقابله با زن‌کشی در ترکیه تاسیس شد. این گروه از زمان تاسیس تاکنون، به یکی از مهمترین گروه‌های فعال حقوق زنان کشور تبدیل شده است. بر اساس آمار این پلتفرم، در سال ۲۰۲۲، تعداد ۴۰۳ زن و در سال ۲۰۲۱، تعداد ۴۲۳ زن در ترکیه به قتل رسیدند.