استانداری استانبول با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد درمان و عقیم‌سازی سگ‌های خیابانی در استانبول باید در دستور کار شهرداری این کلانشهر قرار گیرد. 

به گزارش روزنامه حریت در تاریخ ۲۲ جولای، در بیانیه استانداری که به ۳۹ منطقه شهرداری استانبول ارسال شده، روی درمان حیوانات خیابانی از طریق مسئولان محلی تاکید شده است. در این بیانیه آمده است: «سگ‌های خیابانی باید جمع‌آوری شده و پس از انتقال به مراکز توانبخشی، کار عقیم‌سازی و درمان آن‌ها انجام شود. پس از بازیابی سلامتی این حیوانات، آن‌ها باید در محل قبلی خود رها شوند».

روزنامه حریت نوشته است که این تصمیم، در راستای افزایش تعداد حیوانات خیابانی و چند حادثه حمله سگ‌ها به افراد در استانبول اتخاذ شده است. در بیانیه استانداری، روی قانون حمایت از حیوانات تاکید شده است: «حیوانات فاقد مالک که دچار ضعف و بیماری هستند، باید سریعا توسط ادارات محلی، به پناهگاه‌های مجاز حیوانات منتقل شوند».

در مورد حیوانات خیابانی، به‌خصوص سگ‌ها، دو رویکرد متفاوت در ترکیه وجود دارد. بخشی از مردم، خواستار جمع‌آوری و جابجایی سگ‌های خیابانی به دلیل نگرانی از حمله آن‌ها هستند. از سویی دیگر اما، فعالان حقوق حیوانات، سگ‌ها را نیز ساکنان شهرها برشمرده و درخواست‌ها مبنی بر جمع‌آوری آن‌ها را ناقض قوانین جهانی در مورد حیوانات می‌دانند.