دستور جدید طلبان: تفکیک جنسیتی پارک‌ها در افغانستان؛ چهار روز مردانه، سه روز زنانه

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان، برای رفتن به مکان‌های تفریحی محدودیت وضع کرده که براساس آن، زنان سه روز در هفته با «حجاب شرعی» و مردان چهار روز می‌توانند به تفریح بروند.

این وزارت  امروز یک‌شنبه (۷ حمل) با نشر اعلامیه‌ای از زنان خواسته است که در روزهای یک‌شنبه، دوشنبه و سه‌شنبه با حجاب شرعی به مکان‌های تفریحی بروند و مردان روزهای چهارشنبه، پنج‌شنبه، جمعه و شنبه می‌توانند به تفریح بروند، در غیر آن صورت کسی حق شکایت نداشته و برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

در این اعلامیه تأکید شده است که مردان اجازه ندارند در روزهای اختصاصی برای زنان، وارد پارک‌ها شوند. وزارت امر به معروف طالبان همچنین افزوده است که نیروهایی نظامی طالبان نیز، اجازه ندارند با سلاح و لباس نظامی به تفریحگاه‌ها بروند و در صورت تخلف با مالکان پارک‌ها برخورد می‌شود.

در این اعلامیه آمده است که در مکان‌های سیاحتی از جمله دره‌ پغمان، شکردره و دره‌ استالف که شهروندان به‌صورت خانوادگی به تفریح می‌روند، برای زنان لازم است حجاب شرعی را مراعات کنند و «از اختلاط با بیگانگان خود را نگه دارند در صورت تخلف با ایشان برخورد قانونی خواهد شد».

این وزارت گفته است که در صورت تخلف از موارد فوق با مسئولین پارک‌ها برخورد قانونی صورت خواهد گرفت و هیچ‌کس حق شکایت را نخواهد داشت.

طالبان پیش از این، سفر زنان بدون همراه مرد را نیز ممنوع کرده و مکاتب دخترانه نیز تاکنون بازگشایی نشده است.