دستگیری ۲۳ نفر در پاکستان و مصر، پس از سرنگونی کشتی مهاجران در یونان

به گزارش‌های جدید سازمان بین‌المللی مهاجرت، در کشتی که روز چهارشنبه ۱۴ ژوئن، در سواحل یونان غرق شد، حدود ۷۵۰ نفر حضور داشته‌اند. در این رابطه و با ادعای قاچاق مهاجران، ۱۴ نفر در پاکستان و ۹ مظنون مصری در دادگاه کالامات بازداشت شده‌اند.

۹ مرد مصری که به داشتن نقش در غرق این کشتی کوچک با صدها سرنشین در آب‌های ساحلی یونان متهم شده بودند، در دادگاه اعلام بی‌گناهی کرده‌اند. این ۹ مظنون به جز این اتهام مشخص، به قاچاق انسان و سایر جرایم متهم شده‌اند. 

محمدصادق سنجرانی، رئیس مجلس سنای پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که شمار اتباع پاکستانی جان‌باخته در حادثه غرق شدن کشتی مهاجران در نزدیکی سواحل یونان در دریای مدیترانه احتمالا بیش از ۳۰۰ نفر باشد. اما گروه‌های امداد و نجات تاکنون اجساد ۸۲ نفر را یافته‌اند. 

همزمان با دولت مصر، دفتر نخست وزیری پاکستان نیز دستور تحقیقاتی در سطح عالی درباره یک شبکه قاچاق انسان که تصور می‌شود در این حادثه نقش داشته را صادر کرده است. همچنین پاکستان تاکنون ۱۴ نفر را در ارتباط با ادعای قاچاق چندین مهاجر که در این حادثه غرق شده‌اند بازداشت کرده است.

بی‌بی‌سی مدعی شده شواهدی را به دست آورده است که روایت گارد ساحلی یونان از حادثه را زیر سوال می‌برد. به گفته بی‌بی‌سی، بررسی تردد سایر کشتی‌ها در ناحیه حاکیست که این کشتی ماهیگیری با ۷۵۰ سرنشین، برای حداقل هفت ساعت بدون حرکت در یک نقطه ثابت مانده بود تا اینکه غرق شد.

دولت یونان گزارش‌­های حاکی از توقف چند ساعته کشتی را تکذیب کرده و می‌گوید این کشتی از لحظه شناسایی تا واژگونی حدود ۳۰ مایل دریایی حرکت کرده بوده و احتیاجی به کمک نداشت.