دست دوم فروشی زنانه شیشلی برای مقابله با مصرف‌گرایی

نسترن شنجان زنی است که از سال ۲۰۱۶، اقدام به تاسیس فروشگاهی در منطقه شیشلی استانبول برای فروش اقلام دست دوم زنان کرد. او هدفش از تاسیس این فروشگاه را «مقابله با جنون مصرف‌گرایی» عنوان کرده است.

به گزارش روزنامه حریت در تاریخ ۱۲ سپتامبر،‌ در فروشگاه خانم شنجان، زنان می‌توانند کالاهای دست دوم خود ازجمله لباس و لوازم خانه را به فروش برسانند. بر اساس قوانین این فروشگاه، مردان فقط می‌توانند از این فروشگاه خرید کنند و حق فروش اقلام خود را ندارند.

خانم شنجان درباره انگیزه‌اش از تاسیس این فروشگاه گفت: «من همیشه با فرهنگ فست مد مخالف بودم. من و شوهرم ۲۵ سال است چیزی به جز لباس دست دوم نپوشیده‌ایم. عادت داشتیم از بازار دستفروشی توپکاپی خرید کنیم. هدفمان همواره این بوده که به اقتصاد اشتراکی کمک کنیم و از این طریق بدهی خود را به طبیعت پرداخت کنیم».

شنجان توضیح داد: «هر بار به بازار دستفروش‌ها می‌رفتیم، شاهد آن بودیم که هیچ زنی آنجا غرفه نداشت. می‌توان گفت مردان به زنان اجازه نمی‌دادند آنجا چیزی بفروشند. من چهار سال آنجا غرفه گرفتم و شاهد روند بازار بودم». خانم شنجان پس از آن بود که یک پلتفرم فروشگاهی برای دست دوم فروشی زنان با نام «Kadınler Matinesi Mezatı» ایجاد کرد.