دعوای توییتری هنرمند مشهور ترکیه‌ای با منتقد آمریکایی

یک مشاجره اینترنتی بین رفیک آنادول، هنرمند عرصه دیجیتال مشهور ترکیه با جری سالتز، منتقد آمریکایی برنده جایزه پولیتزر اتفاق افتاد که مورد توجه بسیاری از هنردوستان قرار گرفت و «کامنت‌»‌های بسیاری در پی داشت.

ماجرا از این قرار بود که جری سالتز در حساب کاربری شبکه ایکس (توییتر) خود نوشت که اگر موسیقی را از آثار چند میلیون دلاری رفیک آنادول حذف کنیم، با یک «اسکرین سیور» معمولی و متوسط روبرو خواهیم شد. او در ادامه نوشت: «به هرحال من دوست دارم همه هنرمندان موفق باشند؛ چه خوب‌ها، چه بدها و چه خیلی بدها!»

آنادول در پاسخ به سالتز توییتی تند منتشر کرد: «حرف‌های شما برای من بی‌معنی است. تو هرگز با من صحبت نکردی؛ استودیوی من را ندیدی؛ هیچ ایده‌ای نداری که من که هستم و چرا و چگونه به خلق هنر می‌پردازم. اما بگذار به تو بگویم که من با قلبم خلق می‌کنم» او در پایان خطاب به سالتز نوشت: «من همه هستم. تو هیچکس نیستی!»

سالتز در پاسخ به آنادول توییت زد: «عزیزم من هرگز قبل از اینکه درباره کسی بنویسم، با او دیدار یا صحبت نمی‌کنم. من آنچه را که می‌بینم می‌گویم و مانند هر مخاطب دیگری، سعی می‌کنم آزادانه نسبت به چیزی که دیده‌ام واکنش نشان دهم. اگر با من موافق نیستی، من مشکلی ندارم». او همچنین تشریح کرد که آثار آنادول را دوست نداشته و این تولیدات به نظرش «متوسط» هستند.

در پایان این مشاجره، آنادول نرمش به خرج داده و ضمن دعوت از سالتز به استودیوی خود نوشت: «مردم نمی‌دانند که ما الان در یک گفت‌وگوی زیبا با جری سالتز هستیم. از همه شما که به این گفت‌وگو پیوستید بسیار ممنونم. برای هر هنرمند دیجیتال بهترین را آرزو می‌کنم. ما اینگونه با هم رشد می‌کنیم. آینده روشن است».

رفیک آنادول را شاید بتوان مشهورترین چهره هنر تجسمی ترکیه در جهان دانست. او که حوزه تخصصی‌اش رسانه‌های جدید (New Media)، دیجیتال‌آرت و بهره‌گیری از هوش مصنوعی در خلق ویدیوآرت است، در لس‌آنجلس کار و زندگی می‌کند. آنادول که جوایز متعددی از فستیوال‌های مختلف دریافت کرده، تاکنون همکاری‌های گران‌قیمتی با برندها و گالری‌های مشهور جهان نیز داشته است.