دور جدید درگیری‌ها در قره‌باغ؛ ترکیه دعوت به آرامش کرد، ایران هشدار داد 

باردیگر سربازان آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره‌باغ به حالت آماده باش در آمده‌اند. اینبار درگیری بر سر انتخاب ساموئل شهرامانیان به سمت رئیس جدید منطقه قره‌باغ است. انتصاب او که یک افسر نظامی و رئیس سابق سرویس امنیتی آن منطقه است از سوی پارلمان قره‌باغ باعث به وجود آمدن بحران جدیدی در این منطقه شده است.

در واکنش به این انتخاب جیحون بایراموف وزیر امور خارجه آذربایجان گفت که انتخابات ریاست‌جمهوری در قره‌باغ نقض فاحش قوانین آذربایجان و همچنین نقض هنجارها و اصول حقوق بین‌الملل است.

وزارت امور خارجه ترکیه نیز روز ۹ سپتامبر در واکنش به این انتخاب، با «غیرقانونی»‌ خواندن کنترل منطقه قره‌باغ «آذربایجان» توسط نیروهای ارمنستان، آن را «جلوه جدیدی از تلاش برای مشروعیت بخشیدن به وضعیت کنونی منطقه به صورت یکجانبه و مغایر با قوانین بین‌المللی» دانسته است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز ۱۰ سپتامبر طی سخنانی در نشست مطبوعاتی بین‌المللی درباره اجلاس سران گروه ۲۰ در دهلی‌نو درباره تنش اخیر در قره‌باغ گفت: این اقداماتی که اکنون در قره‌باغ برداشته می‌شود، گام‌های درستی نیست. قبول کردن این موضوع غیرممکن است. در واقع، کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز این را نمی‌پذیرند. اردوغان در ادامه گفت: «احتمالا فردا با آقای پاشینیان گفت‌وگو خواهم داشت. منطقه (قره‌باغ) را به آرامش دعوت می‌کنیم».

در بحبوحه این تحولات، سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران هشدار داد هرگونه تغییر در مرزهای کشورهای منطقه خط قرمز ایران است و هرگونه تغییر ژئوپلیتیک در مرزهای منطقه، خطوط ترانزیتی، همکاری با بیگانگان و برگزاری رزمایش با آنها فقط وضعیت را پیچیده می‌کند.

همزمان با این تنش‌ها برخی رسانه‌ها خبر از حضور نیروی نظامی ایران در منطقه داده‌اند. سرتیپ محمد احدی، معاون همکاری‌های بین‌المللی ستادکل نیروهای مسلح ایران در پاسخ به خبرگزاری «آپای» جمهوری آذربایجان در خصوص تجمع نیروهای نظامی این کشور در مرزهای شمالی و احتمال ورود به داخل خاک ارمنستان در جنگ احتمالی با جمهوری آذربایجان گفت: این خبر کاملا بی‌اساس است.