دو برادر با ۶۹ هزار بیت‌کوین ناپدید شدند

Getty Images

دو برادر اهل آفریقای جنوبی که صاحب بزرگترین پلتفرم سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال بودند، به همراه ۶۹ هزار بیت‌کوین با ارزش حدود۳.۶ میلیارد دلار ناپدید شده‌اند. 

امیر کیجی ۲۰ ساله و رئیس کیجی ۱۷ ساله که صاحب یک پلتفرم سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال به نام «آفری کریپت» (AfriCrypt) بودند، چند روز پیش سرمایه‌های جمع شده در یک حساب بانکی نزد بانک FNP ژوهانسبورگ را خالی کردند و فلنگ را بستند. آخرین بار آن‌ها را در بریتانیا دیده‌اند.

امیر کجی ۲۰ساله و رئیس کجی۱۷بنیانگذاران آفری‌کریپت Photo:Africa story Live

در ماه آوریل بنیانگذاران آفری‌کریپت ادعا کرده بودند که آن‌ها قربانی “هک” شده و به این دلیل فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

در بیانیه این شرکت نوشته شده بود «انجام اقدامات قانونی برای مشتریان قابل درک است، با این حال، ما از آن‌ها می خواهیم که این موضوع را به پلیس گزارش ندهند تا روند بازیابی حساب‌ها کند نشود.»

پس از اعلام این خبر و در حالی که بسیاری از سرمایه‌گذاران از طرح شکایت نزد پلیس منصرف شده بودند، مشخص شد که این دو برادر با ۳,۶ میلیارد دلار بیت کوین ناپدید شده اند. این‌جا بود که «سرمایه‌گذاران» تبدیل به «مالباختگان» شدند.

یک شرکت حقوقی در کیپ تاون که توسط مالباختگان استخدام شده است می‌گوید که آن‌ها نمی‌توانند این برادران را پیدا کنند، زیرا بیت کوین موجود در حساب‌های کاربران به طور غیرقانونی از کیف پولهای دیجیتال آن‌ها منتقل شده است و به دلیل ماهیت بیت‌کوین و رمزارزها قابل ردگیری نیست. به همین دلیل موضوع را به «هاوکس» (گروهی ویژه و زبده در نیروی پلیس ملی آفریقای جنوبی) گزارش داده‌اند.

جنگل رمزارزها

کلاه‌برداری بزرگ این دو برادر، نخستین اتفاق از این دست در بازار آشفته رمزارزها نیست. حدود دو ماه پیش هم خبر یک کلاهبرداری بزرگ دو صرافی ارز دیجیتال در ترکیه و همچنین دستگیری سینا استوی، مدیرعامل صرافی کریپتولند نگرانی‌ها از امنیت رمزارزها را بیشتر کرده بود.

شهروندان ترکیه و ایران به طور فزاینده‌ای به خرید و فروش رمز ارزها به عنوان یک مانع در برابر تورم روی آورده اند. به گزارش بلومبرگ، تورم در سال ۲۰۲۱ در حال افزایش است و به دلیل افزایش قیمت نفت و نوسانات اخیر لیر، در ماه مارس به ۱۶ درصد رسیده بود. اگرچه فضای رمز ارزها در کشور تنظیم نشده بود، اما در اوایل ماه آوریل، بانک مرکزی اعلام کرد که استفاده از ارزهای رمزپایه را برای پرداخت ممنوع کرده است.

در جنگل بی‌قانون رمز ارزها، صعودهای ناگهانی و سقوط‌های سهمگین کم رخ نمی‌دهد. آن‌چه مشخص است، تغییرات و عدم امنیت این بازار کاملا غیر نظارتی، خطرات قریب‌الوقوع زیادی را در آینده رقم خواهد زد.