دیدار اردوغان و علی‌اف در نخجوان

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به دعوت الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان، روز ۲۵ سپتامبر از جمهوری خودمختار نخجوان بازدید کرد. این سفر پس از آن انجام می‌شود که آذربایجان روز ۱۹ سپتامبر عملیات «ضد تروریستی» علیه جدایی طلبان ارمنی در قره باغ کوهستانی آغاز کرد و پس از ۲۴ ساعت منجر به آتش بس شد.

این دو رئیس جمهور پس از گفتگوی یک ساعته دوجانبه یک نشست خبری ترتیب دادند. اردوغان در این نشست گفت  ارتش آذربایجان بار دیگر عدالت و فداکاری ملت ترک را به جهانیان نشان داد. وی درباره عملیات ضد تروریستی آذربایجان در قره‌باغ گفت: تکمیل سریع و موفقیت‌آمیز عملیات با رعایت استثنایی حقوق غیرنظامیان مایه افتخار ماست.

اردوغان با اشاره به آغاز احداث خط لوله گاز طبیعی ایغدیر- نخجوان افزود: توافق ما با آذربایجان در زمینه گاز طبیعی توسعه بیشتری خواهد یافت. وی افزود: (خط لوله گاز طبیعی ایغدیر- نخجوان) مشارکت ما با آذربایجان در زمینه انرژی را تعمیق خواهد بخشید و همچنین به امنیت تامین انرژی اروپا کمک خواهد کرد.

اردوغان تاکید کرد: از ارمنستان انتظار داریم که دست صلحی که به سمتش دراز شده را بفشارد و از این پس گام‌های صادقانه بردارد.

علی‌اف نیز طی سخنانی در این نشست خبری تاکید کرد که هر دو کشور با حمایت متقابل، مسائل منطقه را در مسیر درست هدایت می‌کنند. او در ادامه همچنین تصریح کرد: ما خواهان صلح و ثبات در منطقه هستیم، ما خواهان جنگ نیستیم.

علی‌اف بیان کرد: اعلامیه شوشا روابط ما را به سطح جدیدی ارتقا داد. امروز روابط ما در بالاترین سطح است. فعال‌ترین دوره روابط خود را در همه زمینه‌ها تجربه می‌کنیم. او افزود: حجم تجارت ما بیش از ۶ میلیارد دلار است و امسال ۴۰ درصد افزایش داشت. هدف ما ۱۵ میلیارد دلار بوده و در آینده نزدیک به این هدف خواهیم رسید.

این دو رئیس جمهور همچنین پس از نشست خبری و امضای تفاهم‌نامه در زمینه‌های مختلف بین دو کشور، به مراسم افتتاحیه مجتمع نظامی مدرن تولیدی تعمیراتی نخجوان رفتند.

جمهوری خودمختار نخجوان میزبان تنها مرز زمینی آذربایجان با ترکیه با خطی به طول 17.7 کیلومتر است و به عنوان دروازه ترکیه به جهان تُرک عمل می‌کند. بسیاری از کارشناسان حوزه قفقاز در باره این دیدار می‌گویند که دیدار این دو رئیس جمهور در این منطقه برای بازگشایی کریدور زنگزور است.