رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه شامگاه روز دوشنبه ۱۸ جولای در راس هیئتی بلند پایه و برای انجام یک دیدار رسمی وارد تهران شد. او صبح ۱۹ جولای در مجموعه کاخ سعدآباد مورد استقبال همتای خود ابراهیم رئیسی قرار گرفت. 

photo by AA

بعد از مراسم استقبال رسمی، دو رئیس جمهور به مدت یک و نیم ساعت در پشت درهای بسته به گفتگو پرداختند. پیش‌بینی می‌شود که مسائل منطقه‌ای و به ویژه موضوع سوریه و همچنین روابط دو جانبه، محور گفتگوهای این دو رئیس جمهور باشد.

photo by AA

بعد از دیدار دو رئیس جمهور، آقای اردوغان در ساعات ظهر با آیت الله خامنه‌ای رهبر ایران، دیدار و گفتگو کرد. جزئیاتی از این گفتگو تا کنون منتشر نشده است.

انتظار می‌رود که عصر امروز در نشست شورای عالی همکاری ایران و ترکیه  بار دیگر دو رئیس جمهوری همدیگر را ملاقات کنند. پس از این نشست نیز دیدار روسای جمهوری ایران، ترکیه و روسیه در چارچوب مذاکراتی که «روند آستانه» نامیده می‌شود، برگزار خواهد شد.

در نشست شورای عالی همکاری ایران و ترکیه برخی از وزرای دو کشور نیز حضور خواهند داشت. انتظار می‌رود که طرفین در این نشست برای بهبود همکاری‌های دوجانبه گام‌های موثری بردارند.

گفتنی است آقای اردوغان را در این سفر، خلوصی آکار وزیر دفاع ملی، سلیمان سویلو وزیر کشور، مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه، نورالدین نباتی وزیر دارایی و خزانه داری، فاتح دونمز وزیر انرژی و منابع طبیعی، محمد محرم قصاب‌اوغلو وزیر ورزش و جوانان، مهمت موش وزیر بازرگانی، مصطفی وارانک وزیر صنعت و فناوری، فخرالدین آلتون رئیس دفتر ارتباطات ریاست جمهوری و ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه همراهی می‌کنند.