دیدار وزرای امور‌خارجه ایران و رژیم اسد در تهران

وزیر امور‌خارجه رژیم اسد در سفری به تهران با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود و ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی فیصل مقداد، وزیر امور خارجه رژیم اسد که شب گذشته وارد تهران شده است، امروز دوشنبه ۶ دسامبر با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه ایران دیدار و گفت‌گو کرد.

وی همچنین با حضور در پاستور با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران دیدار کرده و قرار است با محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی و علی اکبر ولایتی مشاور رهبر ایران نیز رایزنی کند.

امیرعبداللهیان در نشست خبری پس از دیدار با مقداد در جمع خبرنگاران ایران با اشاره به مذاکرات وین گفت: «به دنبال یک توافق خوب هستیم از مسیر مذاکراتی متین، قوی و منطقی. هرگونه اظهارنظر با عناوین کلی مورد تایید ما نیست. غربی‌های حاضر در مذاکرات باید دارای ابتکار عمل و حسن نیت باشند هدف گذاری ما در میز مذاکرات وین لغو تحریم‌های برجامی وبازگشت همه به تعهداتشان است».

وی ضمن رد تولید اورانیوم غنی شده ۹۰ درصد، گفت: سه کشو اروپایی هیچ ابتکار عمل چشمگیر و قابل ارائه‌ای نداشتند و گویا به جای اینکه به دنبال راه حل باشند به دنبال کسب ارزیابی از تیم ما بودند.

امیرعبداللهیان در خصوص تنش مرزی با افغانستان توضیح داد: «رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین درباره افغانستان اضافه کرد: شرایط افغانستان را درک می‌کنیم و هنوز نیروهای مرتبط با هیأت حاکمه سرپرستی در مرزها کنترل لازم را ندارند. ایران در حفظ امنیت ملی و سرزمینی خود با هیچ طرفی تعارف ندارد و به مسئولیت هیئت حاکمه سرپرستی در کابل این موضوع را توجه می‌دهیم».

فیصل مقداد نیز در این نشست خبری گفت: امروز دعوت رسمی اسد از رئیسی برای سفر به سوریه را تسلیم کرده‌ام.

این دومین سفر مقداد به ایران از زمان تصدی پست وزارت امور خارجه و نخستین سفر وی در دولت جدید ایران به ریاست ابراهیم رئیسی است.

رژیم اسد چند روز پیش پذیرای هیئت بزرگ اقتصادی ایرانی به ریاست رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت بود که با مقامات دمشق دیدار و در افتتاحیه نمایشگاه تخصصی ایران در سوریه شرکت کردند.