دیپلماسی اردوغان در روز اول نشست گروه ۲۰ 

اجلاس ۲ روزه کشورهای گروه ۲۰ صبح امروز ۹ سپتامبر در دهلی‌نو پایتخت هند افتتاح شد. در نشست این دوره اگرچه روسای جمهور چین و روسیه در اجلاس شرکت نکرده‌اند اما رهبران ۹ کشور دیگر (بنگلادش، مصر، موریس، نیجریه، هلند، اسپانیا، امارات متحده عربی، عمان و سنگاپور) به این نشست دعوت شده‌اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و محمد بن زاید، رئیس دولت امارات متحده عربی در حاشیه اجلاس سران گروه ۲۰ در دهلی نو دیدار و گفت‌وگو کردند. طرفین در این دیدار روابط دوجانبه و گسترش همکاری‌ها میان دو کشور و مسائل منطقه و جهان را مورد بحث و گفت‌وگو قرار دادند.

آقای اردوغان همچنین با لولا داسیلوا، رئیس جمهوری برزیل در حاشیه اجلاس سران گروه ۲۰ دیدار کرد. رئیس جمهور اردوغان در این دیدار برای برزیل که سال آینده ریاست دوره ای گروه ۲۰ را برعهده می‌گرد، آرزوی موفقیت کرده و افزود: حجم تجارت دو کشور در سال گذشته ۵.۶ میلیارد دلار بوده و آن با همکاری مشترک ممکن است به ۱۰ میلیارد دلار افزایش یابد.

همچنین اردوغان، با یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی نیز در حاشیه اجلاس سران گروه ۲۰ دیدار و گفت‌وگو کردند. در این نشست هاکان فیدان، وزیر امور خارجه، ابراهیم کالین، رئیس سازمان اطلاعات، محمد شمشک، وزیر خزانه‌داری و دارایی و فخرالدین آلتون، رئیس مرکز ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه و دیگر مسئولین کشور حضور داشتند.

در چهارچوب دیدارهای گروه ۲۰، نشست رهبران کشورهای عضو گروه میکتا «MIKTA» با حضور آقای اردوغان در محل نشست گروه ۲۰ برگزار شد. این نشست با حضور رئیس جمهور ترکیه، مکزیک، اندونزی و کره جنوبی و نخست وزیر استرالیا انجام گرفت. اردوغان در این نشست با اشاره به دست آوردهای سازوکار بین قاره ای گروه میکتا طی سالهای گذشته، بر عدم کارآیی نظام جهانی موجود به منظور حل و فصل بسیاری از مسائل تاکید کرد.

نارندرا مودی نخست‌وزیر هند در آغاز نشست گروه ۲۰ گفت که همه کشورها در این اجلاس ۲ روزه برای تضمین صلح جهانی با یکدیگر همکاری خواهند کرد. شعار این اجلاس به میزبانی هند، «یک زمین، یک خانواده، یک آینده» است. این شعار از اوپانیشادها از متون مذهبی و فلسفی هند باستان گرفته شده است.