رأی‌گیری انتخابات ریاست جمهوری ایران آغاز شد

  آغاز رای گیری از واجدان شرایط انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ایران امروز 18 ژوئن 2021 برابر با 28 خرداد 1400 از ساعت 7 صبح در سراسر ایران آغاز شد. روند اخذ رای تا ساعت 12 شب ادامه خواهد داشت و در صورت حضور واجدین شرایط در شعب، امکان تمدید زمان انتخابات تا ساعت 2 بامداد شنبه وجود دارد. ( Fatemeh Bahrami - خبرگزاری آناتولی )

  رای گیری از واجدان شرایط انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ایران از ساعت ۷ صبح روز جمعه شروع شد.

  تهران/ خبرگزاری آناتولی

  آغاز رای گیری از واجدان شرایط انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ایران امروز ۱۸ ژوئن ۲۰۲۱ برابر با ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ از ساعت ۷ صبح در سراسر ایران آغاز شد. روند اخذ رای تا ساعت ۱۲ شب ادامه خواهد داشت و در صورت حضور واجدین شرایط در شعب، امکان تمدید زمان انتخابات تا ساعت ۲ بامداد شنبه وجود دارد.

  در این دوره از انتخابات ایران هفت کاندیدا از سوی شورای نگهبان قانون اساسی تائید صلاحیت شدند و در نهایت با کناره گیری محسن مهرعلیزاده، علیرضا زاکانی و سعید جلیلی از دور رقابت‌های انتخاباتی، عبدالناصر همتی، ابراهیم رئیسی، محسن رضایی و امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ایران هستند.

  به گفته عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران در این دوره ۶۶ هزار ۸۰۰ شعبه اخذ رای می‌کنند و ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران دخیل هستند. همچنین ایران در ۱۳۳ کشور دیگر از جمله ترکیه (استانبول، آنکارا، قونیه، آنتالیا، ازمیر) نیز صندوق رای برای ایرانیان خارج از کشور تدارک دیده شده است. محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران که برای شرکت در نشست آنتالیا دیروز وارد ترکیه شده بود، رای خود را در این شهر به‌ صندوق انداخت.

  در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر واجد شرایط رای دادن هستند.

  وزارت کشور ایران همراه داشتن شناسنامه و کارت ملی یا شماره ملی برای رای دادن را ضروری اعلام کرده است. همچنین از رای دهندگان خواسته شده هنگام مراجعه به شعب اخذ رای «خودکار شخصی و ماسک» به همراه داشته باشند.

  انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ایران همزمان با انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی در ۶ حوزه، میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در ۳ حوزه انتخاباتی و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در یک هزار و ۳۷۲ شهر و ۴۰ هزار و ۶۲۰ روستا و تیره عشایری برگزار می‌شود.