رئیسی در دیدار با وزیر خارجه ترکیه: امیدوارم سطح همکاری‌های ایران و ترکیه در دوره جدید بیش از پیش ارتقا یابد

ابراهیم رئیسی، در دیدار با هاکان فیدان با اشاره به اشتراکات تمدنی و تاریخی دو کشور ابراز امیدواری کرد که سطح همکاری‌های فی‌مابین در دوره جدید ریاست جمهوری آقای اردوغان بیش از پیش ارتقا یافته و به تقویت تعاملات منطقه‌ای و بین‌المللی دو طرف بیانجامد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، رئیس جمهوری ایران روز یکشنبه ۳ سپتامبر، در دیدار با وزیر خارجه ترکیه، فعال شدن «کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی» را در هموار کردن مسیر تعاملات تجاری دو کشور و تبادل ظرفیت‌های متقابل موثر دانست.

پیش از این دیدار، حسین امیرعبدالهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی نیز در نشست مطبوعاتی مشترک با وزیر امور خارجه ترکیه با بیان اینکه توافقات دو کشور در راستای گسترش روابط و اجرای برنامه جامع در مسیر درست و رو به رشدی قرار دارد، گفت: «اتفاق‌نظر داریم که ساز و کارهای موجود بین دو کشور برای گسترش روابط فعال شود و از ظرفیت‌های موجود به نحو مناسب استفاده کنیم».

وزیر خارجه ایران افزود: «اتفاق نظر داریم که نسبت به توسعه منطقه آزاد در مرز مشترک و اتصال آن به اوراسیا اقدام کنیم. همچنین بر این باوریم که برای رفع موانعی که در مسیر همکاری‌ها وجود دارد، باید سازوکارهای موجود را مجددا فعال کنیم و از طریق نشست‌های تخصصی، اقدامات لازم را در این زمینه‌ انجام دهیم».

فیدان نیز در این نشست با بیان اینکه ایران و ترکیه ظرفیت‌های زیادی برای گسترش و تقویت همکاری‌ها و تعاملات خود با یکدیگر دارند، تحقق هدف ارتقای سطح مبادلات تجاری فی‌مابین به ۳۰ میلیارد دلار را ممکن دانسته و بر اراده ترکیه برای تحقق آن تاکید کرد.

وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه گسترش سطح تعاملات دو کشور نیازمند توجه و حمایت خاص سران ایران و ترکیه است، حمایت جمهوری اسلامی ایران از عضویت این کشور در گروه بریکس و نیز گفتگو و همکاری دو کشور در زمینه حل و فصل مسائل منطقه‌ای را خواستار شد.

هاکان فیدان، همچنین از برقراری رابطه ایران و عربستان استقبال و حمایت دولت خود را اعلام کرد. او خبر داد که در چارچوب هشتمین نشست شورای عالی روابط راهبردی ایران و ترکیه در روزهای آتی پذیرای آقای رئیسی در آنکارا خواهیم بود.