رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق: ترکیه هاب ترانزیت و گردشگری منطقه است 

یحیی آل‌ اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق در خصوص درآمدزایی ترکیه از بخش خدمات گفت: «این کشور با درآمد قابل توجهی در این زمینه، به لحاظ ترانزیت و گردشگری، تبدیل به هاب منطقه شده است».

به گزارش خبرگزاری صداوسیما در تاریخ ۲۹ می، آل‌اسحاق در خصوص درآمدزایی ترکیه از خدمات بازرگانی گفت: «ترکیه بدون در اختیار داشتن نفت و گاز، از بخش خدمات ۴۰۰ میلیارد دلار درآمد دارد که، کم نیست. درحالی‌که ایران با ظرفیت‌های فراوانش می‌تواند فرصت‌های بسیاری برای رشد اقتصادی و درآمدزایی عمومی و افزایش رفاه جامعه ایجاد کند».

 آل‌اسحاق با بیان این‌که ایران در همسایگی ۱۵ کشور قرار دارد، تأکید کرد: «ظرفیت‌های بسیار خوبی برای توسعه مراودات اقتصادی در اختیار داریم که متاسفانه تاکنون به میزان بسیار کمی، آن هم در حوزه بازرگانی از آن استفاده کرده یا از این خدمات مطلع هستیم».

وی در خصوص میزان تجارت کشورهای همسایه با یکدیگر گفت: «کشورهای همسایه در حال حاضر ۱۲۰۰ میلیارد دلار با هم تعامل و تجارت اعم از صادرات و واردات دارند. برای تعامل با کشورهای منطقه باید تغییری اساسی در رویکردها و سیاست‌های تجاری و حتی دیپلماسی اقتصادی کشور صورت بگیرد تا بتوانیم سهم قابل توجهی در حد بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار درآمد از کشورهای همسایه داشته باشیم».