رئیس جمهوری ترکیه: تولید لوکوموتیو برقی ملی را سال آینده آغاز می‌کنیم

  به گزارش آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سخنانی در دوازدهمین شورای حمل‌و نقل و مخابرات ترکیه در فرودگاه آتاترک استانبول با بیان این که ترکیه را نه در دسته مصرف کننده در حوزه فناوری‌های اطلاعات بلکه در جایگاه تعقیب و تولید کننده آن قرار خواهیم داد گفت:«تولید لوکوموتیو برقی ملی را سال آینده آغاز می‌کنیم».

  بزرگترین پروژه ما در حمل و نقل دریایی کانال استانبول است

  اردوغان با اشاره به اهمیت کانال استانبول برای همه کشورها تاکید کرد:«حفاری کانال را مطابق برنامه آغاز می‌کنیم. گام‌های بلندی برای پروژه‌های حمل و نقل برداشته‌ایم،بدون شک بزرگترین پروژه ما در حمل و نقل دریایی کانال استانبول است».

  در این برنامه وزیر حمل و نقل، کارا اسماعیل اوغلو گفت: دوازدهمین شورای حمل و نقل و ارتباطات فرصتی برای تاکید بر اهمیت کانال استانبول برای ترکیه و جهان است.

  اردوغان  در ادامه سخنانش با اشاره به این که جهان در آستانه یک تغییر اساسی قرار دارد، گفت:«اگر با درکی مشترک عمل کنیم کار خوبی را برای آینده مشترک بشریت انجام خواهیم داد، اما اگر نتوانیم این درک مشترک را ایجاد کنیم، هرج و مرج جدیدی در انتظار بشریت است».

  رئیس جمهور ترکیه اظهار داشت:«ترکیه به عنوان کشوری در منطقه‌ای که شاهد تغییرات بزرگ در طول تاریخ بوده است، در روند پیش‌روی نیز با مسئولیت رهبری این منطقه مواجه خواهد بود. ما می‌خواهیم به کسانی که هنوز ترکیه را با حالت قدیمی به یاد می‌آورند فرصت های شغلی ارائه دهیم. ما نه تنها خود را به دست آورده‌ایم بلکه با هم پیروز شده‌ایم. ما همیشه با این پیشنهادات به سمت دوستان خود می‌رویم و با این کار قدم‌های خود را بر می‌داریم».

  اردوغان در ارتباط با رویکرد ترکیه در حوزه حمل و نقل در دوره پیش‌رو گفت:«برای استفاده از فرصت‌های جدید و کاربرد بهینه زیرساخت‌های موجود و گسترش آن با سرمایه‌گذاری‌های جدید مصمم هستیم. با سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در گذرگاه‌های زمینی، تردد وسایل نقلیه ۱۷۰ درصد افزایش و میزان سوانح جاده‌ای نیز ۸۰ درصد کاهش یافته است».

  رئیس جمهور ترکیه با بیان این که در ۲۰ سال اخیر تعداد فرودگاه‌های داخلی خود را از ۲۶ به ۵۶ افزایش دادیم، گفت: بنابراین تعداد فرودگاه‌های ما با فرودگاه‌های در حال ساخت نیز به ۶۱ خواهد رسید. فرودگاه استانبول در رتبه دوم بهترین فرودگاه‌های جهان و در جایگاه نخست اروپا از لحاظ تعداد تردد در اروپا قرار دارد.

  همچنین رئیس جمهور اردوغان اظهار داشت که قطار سریع السیر آنکارا سیواس در آینده خیلی نزدیک افتتاح خواهد شد و سال آینده عملیات احداث خط ریلی سریع السیر ملی ترکیه آغاز می‌شود.