رئیس جمهوری ترکیه : گاز دریای سیاه، اوایل ۲۰۲۳ وارد منازل می‌شود

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در مراسم نصب نخستین خط لوله استخراج گاز طبیعی در دریای سیاه در شهر فیلیوس زونگولداک با بیان اینکه «ما انرژی را نه عرصه تنش و درگیری بلکه کلید همکاری منطقه‌ای می‌دانیم» گفت: با آغاز استفاده گاز طبیعی (دریای سیاه) از سه ماهه نخست ۲۰۲۳ در منازل از یک مرحله روانی مهم دیگر عبور خواهیم کرد.

اردوغان ادامه داد: در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی که در فاز اول تولید خواهد شد را به سیستم انتقال ملی کشور وارد می‌کنیم.

وی با بیان این که میزان تولید میدان گازی ساکاریا در سال ۲۰۲۶ به اوج خود می‌رسد، اظهار داشت: فراموش نشود که به اندازه میزان گاز طبیعی دریای سیاه، کشف این منابع با امکانات ملی نیز موضوعی بسیار مهم است.

اردوغان تاکید کرد: تا زمانی که ترکیه را به کشوری تبدیل کنیم که مشکل امنیت تامین انرژی خود را به طور کامل حل کند، به مبارزه خود به شکل چند وجهی ادامه خواهیم داد.

وی همچنین اعلام کرد که نام چهارمین کشتی حفاری ترکیه «عبدالحمید خان» انتخاب شده است.

فاتح دونمز، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه نیز  ویدئویی را با عنوان «شمارش معکوس در گاز دریای سیاه» در حساب توییتر خود به اشتراک گذاشت. دونمز افزود «ما در حال آماده‌سازی برای حفاری اکتشافی در منطقه جدیدی در مجاورت میدان گازی ساکاریا هستیم. امیدوارم مژده مشابهی را با مردم ما در سال ۲۰۲۲ به اشتراک بگذاریم».

کشتی حفاری فاتح (سال گذشته) در مجموع ۵۴۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی در دریای سیاه کشف کرده بود.

رئیس‌جمهوری ترکیه سال گذشته  در یک برنامه تلویزیونی این کشور اعلام کرد که ذخایر جدید گازی در دریای سیاه کشف شده است و کار تولید گاز در این کشور از سال ۲۰۲۳ آغاز می‌شود.

رجب طیب اردوغان در این مصاحبه گفت که شرکت انرژی ترکیه «تاپو» موفق شده است ۱۳۵ میلیارد متر مکعب گاز در یک حوزه اکتشافی به نام آماسرا-۱ پیدا کند. به این ترتیب، مجموع گاز کشف‌شده در یک سال گذشته در دریای سیاه به ۵۴۰ میلیارد متر مکعب رسید.

موضوع مهم در رابطه با این اکتشافات در حوزه انرژی، توان فنی و مالی این کشور برای تولید و بهره‌برداری از این منابع است. مقام‌های شرکت دولتی انرژی ترکیه اعلام کرده‌اند که نیاز به سرمایه‌گذاری فنی و مالی خارجی برای استحصال گاز ندارند و قادرند خودشان کار بهره‌برداری را انجام دهند.