رئیس جمهور ترکیه: برای طالبان باید مذاکره با ما راحت‌تر از مذاکره با آمریکا باشد

رجب طیب اردوغان در خصوص مدیریت و حفاظت فرودگاه کابل گفت: وقتی نمایندگان طالبان با آمریکا مذاکره کردند، پس باید بتوانند مذاکره با ترکیه را هم به راحتی انجام دهند.

آقای اردوغان  پس از ادای نماز عید قربان در مسجد «خاله سلطان» در شهر لفکوشای جمهوری ترک قبرس شمالی در جمع خبرنگاران در رابطه با اظهارات طالبان در مورد روند مدیریت و حفاظت از فرودگاه بین‌المللی کابل توسط آنکارا گفت: «پرونده افغانستان را با گروه طالبان که از برخی مسائل ناراحت است بررسی و مذاکره خواهیم کرد. همانطور که طالبان با آمریکا مذاکره کرد، مذاکره با ترکیه باید راحت‌تر از آن باشد».

اردوغان تاکید کرد: ترکیه مشکلی با عقاید (دینی) آن‌ها ندارد، به همین خاطر معتقدم که در دیدار با آن‌ها به توافق خواهیم رسید. روندی از دوحه آغاز شده و به این‌جا رسیده، به نظرم این روند را به خوبی ارزیابی خواهیم کرد. موضوعات جایگزین‌ نیز وجود دارد که در مورد آن‌ها نیز اقدامات لازم را انجام می‌دهیم.

رئیس جمهور ترکیه با یادآوری این موضوع که قدرت‌های امپریالیست از بیش از۲۰ سال گذشته در افغانستان حضور دارند، خاطرنشان کرد: «ما در مقابل تمامی این قدرت‌ها در کنار برادران افغان قرار گرفتیم و به همراه آن‌ها از فرودگاه کابل حفاظت کرده و برای ارائه خدمات به مردم این کشور تلاش می‌کنیم.»

اردوغان با اشاره به این که هم اکنون در زمین افغانستان سه قدرت ترکیه، آمریکا و ناتو وجود دارد، گفت: «آمریکا تصمیم خود برای خروج از افغانستان را اعلام کرد، اما از ما خواستند تا به اداره فرودگاه کابل که از۲۰ سال گذشته بر عهده داریم ادامه دهیم. ما هم اکنون به این موضوع نگاه مثبت داریم، اما در عین حال برای شرایط دیگر برای ادامه حضور نیز اعلام کردیم».

رئیس جمهور ترکیه اضافه کرد: «شرایط ما این است که در موضوع دیپلماسی، آمریکا در کنار ما قرار خواهد گرفت، امکانات لجستیک خود را در اختیار ترکیه قرار خواهد داد و همچنین باید در مقابل مشکلات بزرگ مالی و اداری موجود در این زمینه از ترکیه حمایت کند. در صورت فراهم شدن این شروط ما هم اداره این فرودگاه را ادامه می‌دهیم.»

اردوغان در رابطه با احتمال به رسمیت شناخته شدن جمهوری ترک قبرس شمالی توسط آذربایجان گفت: در این زمینه تردیدی وجود ندارد. درباره این موضوع با برادرم «الهام علی‌اف» رئیس جمهور آذربایجان گفتگو می‌کنیم. امیدوارم رفت و آمد‌ها در سطوح عالی ادامه یابد.