رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: ۲ میلیون هکتار از تالاب‌های ایران به منشاء گرد و غبار تبدیل شد

علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط ‌زیست ایران اعلام کرد «۲ میلیون هکتار از تالاب‌های کشور خشک و به منشاء گرد و غبار تبدیل شده است».

سلاجقه روز سه‌شنبه دوم اسفند، با حضور وبیناری در مراسم افتتاحیه اولین همایش بین‌المللی و دومین همایش ملی مدل‌سازی و فناوری‌های جدید در مدیریت آب که در دانشگاه بیرجند برگزار شد، بر لزوم مدیریت و استفاده از آب‌های سطحی تاکید کرد و افزود: «حق آبه‌های محیط زیستی یک تکلیف قانونی است که بعد از آب شرب، باید حق‌آبه‌ها را ارائه کنیم اما عملا این اتفاق نمی‌افتد».

عدم رعایت مدیریت حق‌آبه‌های محیط زیستی از نظر سلاجقه برای کشور نگران بسیاری رقم زده است. وی افزود: «موضوع تبدیل تالاب‌ها به منشاهای گرد و خاک، موضوعات پسماند و پساب، حیات وحش و مراتع نیز از دیگر چالش‌ها در حوزه محیط زیست است که البته این موارد از سرتیترهای وظایف سازمان محیط زیست کشور است که در هر یکی از این بخش‌ها چالش‌های جداگانه ای داریم».

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه در بخش تالاب‌ها موضوع تخصیص حقابه‌ها از چالش‌های مهم زیست محیطی است افزود: «از وزارت نیرو می‌خواهیم هرچه سریع‌تر نسبت به تأمین حقابه‌های تالاب‌های کشور در شرایط کمبود آبی اقدام لازم را انجام دهند».

به گفته سلاجقه هر سال بیش از ۱۰۰ میلیارد متر مکعب از منابع سطحی آب برداشت می‌شود که این مسئله ۲.۳ میلیون هکتار از اراضی کشور را تحت تاثیر قرار داده است. محدودیت منابع آبی ایران، استفاده نادرست از آب‌های سطحی و زیرزمینی و غیره، نگرانی‌ها نسبت به خشکسالی و تشدید بحران آب به‌خصوص در مناطق خشک را افزایش داده است.

او در پایان تاکید کرد: «ایران در گذشته از کشورهای پیشرو در زمینه مهندسی آب بوده است. باید با شناسایی ظرفیت‌های این حوزه، به تأمین حق‌آبه محیط‌ زیست، از جمله تالاب‌ها توجه کافی داشته باشیم».