راهنمای تابستانی فوق‌العاده در استانبول

استانبول در تمام طول سال، شهر تفریح و سرگمی و خوش‌گذرانی است. با این حال تابستان در میان فصل‌ها بهترین است. چه چیزی باعث می‌شود که استانبول در این گرم‌ترین فصل سال، در ماه‌های جولای و اگوست که دما به ۳۵ درجه سلیسیوس می‌رسد، شهر مناسبی برای خوش‌گذرانی و تعطیلات باشد. چون باقی روزها در تابستان هوا هرچند آفتابی ولی خنک است.

روزهای طولانی یعنی گشت و گذار بیشتر و ماجراجویی در شهر زیبای استانبول. قطعا این شهر تاریخی زیبا با آن مکان‌های باستانی‌اش که شکوه و جلال تمدن کهن را به نمایش می‌گذارند ارزش دیدن دارد. با این حال اگر دنبال یک تعطیلات آرامش‌بخش به دور از گرما و مکان‌های شلوغ توریستی هستید اینجا به شما فعالیت‌های دیگری را پیشنهاد می‌کنیم و مکان‌هایی در استانبول را به شما معرفی می‌کنیم که برای سپری کردن تابستان و استراحت مناسب هستند.

شاید خیلی‌ها ندانند که استانبول سواحل زیبای زیادی دارد و مناظر طبیعی بی‌نظیری که برای خلوت‌ کردن مهمانانشان بسیار مناسب هستند.

بخش آسیایی استانبول

بویوک آدا یکی از جزایر پرنسس استانبول و محبوب‌ترین جزیره در میان آنهاست. اما در یک روز شلوغ و گرم تابستانی به شما پیشنهاد می‌کنیم که یکی از جزیره‌های مجاور بویوکادا مثل هی‌بلیادا را امتحان کنید.

هیبلی‌آدا به‌ لحاظ مساحت دومین جزیره‌ بزرگ این مجموعه جزایر است و مکان فوق‌العاده‌ای برای لذت بردن از طبیعت و دریا، در محیطی که از هرگونه آلودگی در امان است.

در این جزیره می‌توانید از قدم زدن در خیابان‌های باریک سنگفرش‌شده لذت ببرید و در مغازه‌ها و بازارهای کوچک اطراف بگردید یا خانه‌های قدیمی جزیره را که معماری‌های دنج و دلچسبی دارند پیدا کنید و کنار ساحل استراحت کنید.

در هی‌بلیادا امکان استفاده از وسایل موتوری وجود ندارد مگر متعلق به پلیس، اورژانس یا دیگر سرویس‌های ضروری شهر باشد. البته این قانون در سایر جزایره پرنسس هم برقرار است. بنابراین کاری که می‌توانید در طول یک روز عادی در این جزیره‌ی زیبا انجام بدهید این است که سراغ ورزش‌هایی مثل دوچرخه‌سواری، اسب‌سواری یا پیاده‌روی بروید. البته در تمام این جزایر کالسکه‌هایی که توسط اسب کشیده می‌شوند برای حمل و نقل عموم وجود دارد.

رفتن به جزیره

در هیچ‌کدام از جزایر، فرودگاهی وجود ندارد بنابراین تنها راه دسترسی به آنها از طریق دریا است. تقریبا از تمام بندرهای استانبول، کشتی و قایق‌هایی هستند که کار تاکسی و اتوبوس را می‌کنند و شما را به این جزایر می‌برند. کوتاهترین مسیر دریایی از خشکی‌های استانبول به این جزایر از بندر بستانجی است.

اگر از این ایده خوشتان می‌آید خب چه چیزی بهتر از این که این‌سوی آب در کنار دریا زندگی کنید تا بتوانید هر روز منظره‌ی این جزایر را از دور تماشا کنید.

فرار از گرما

درست که تابستان گرم است اما در استانبول هم مناطقی هست که بشود از گرمای زیاد فرار کرد و تعطیلات لذت‌بخشی را گذراند. منطقه‌ی بی‌کوز که در شرق بسفر، شمال اوسکودار، غرب جنگل آناتولیا و جنوب دریای سیاه واقع شده مکان‌های بی‌نظیری دارد که می‌شود یک تابستان آرام و خنک را در آنها سپری کرد.

در امتداد ساحل بسفر به طور پراکنده روستاهای ماهی‌گیری زیادی وجود دارد که در آنها می‌شود چند روزی را گذراند و از هوای تازه و منظره‌ی زیبای افقی که ترکیبی از رنگ‌های سبز و آبی است لذت برد.

یکی از شهرهایی که شدیداً به شما پیشنهاد می‌کنیم آنادولو کاواگی است. جایی که می‌توانید با انواع و اقسام غذاهای تهیه‌شده از ماهی تازه کیف کنید و در حالی که در این بهشت فوق‌العاده نشسته‌اید از تماشای منظره‌ی آب‌های زیبای بسفر و گوش دادن به صدای آواز مرغان دریایی در اطرافتان لذت ببرید.

یکی دیگر از شهرهای آرام و دلچسب بی‌کوز، گوکسو است که قلعه یا دژ آناتولیا هم در آن واقع شده است. رود کوچکی از بسفر در میان شهر جاری است و منطقه را به دو بخش تقسیم می‌کند. در کنار رودخانه، رستوران، کافه و هتل‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید در آنها استراحت کنید و از مناظر اطراف لذت ببرید.

پیش به سوی شمال تا سواحل دریای سیاه

برای کسی که عاشق تعطیلات است در یک تابستان داغ و شلوغ، چه چیزی جذاب‌تر از گشت و گذار در طبیعت، لذت بردن از غذاهای لذیذ، چادر زدن و شنا کردن در نسیم خنک دریای سیاه است.

آگْوا و سیله که در بخش آسیایی استانبول واقع شده‌اند با سواحل تمیز و آرامشان می‌توانند تابستانی عالی را برای شما رقم بزنند مخصوصا که مکان‌های فوق‌العاده‌ای هم برای بازدید دارند: رودخانه‌ی یسیلجای، جاده‌ی عشاق، ساحل آگوا، ساحل ساحیلکوی، قلعه‌ی اجاکلی، قلعه‌ی ساریکاواک، غارها، رودخانه‌ها و دریاچه‌ها همگی مکان‌هایی هستند که می‌توانید از آنها بازدید کنید.

البته سواحل شمالی بخش اروپایی استانبول هم میزبان خوبی برای مسافران تابستان است. مثلا کومکوی یکی از این تفریحگاه‌های بی‌نظیر کنار دریای سیاه است و بخشی از منطقه‌ی ساریر در استانبول محسوب می‌شود. به هوای تمیز و سواحل آرامش شهرت دارد و سواحل سولار و سوما در آن معروفند. کومکوی همچنین برای چادر زدن و پیک‌نیک و باربیکیو فوق‌العاده است. در همین مناطق شهرهای ساحلی دیگری نیز مثل زکریاکوی و دمیرجیکوی وجود دارند که به اندازه‌ی کومکوی دلچسبند.

تفرجگاه‌های دریای مارمارا برای تعطیلات

در سواحل اروپایی دریای مارمارا نقاط زیادی وجود دارند که برای تعطیلات تابستان گزینه‌های مناسبی هستند و همیشه محبوب بوده‌اند. این مناطق دارای سواحلی ماسه‌ای و تمیز هستند که کمتر شلوغ می‌شوند و طرفداران فعالیت‌های دریایی را به خود جلب می‌کنند. می‌شود یک آخر هفته یا حتی چند روزی را در تابستان در این مکان‌ها سپری کرد. یکی از مناطق اقامت در این بخش سیلیوری است که می‌توانید آنجا خانه‌های راحتی را که به ساحل هم دسترسی دارند برای اقامت انتخاب کنید. سیلیویری مکان بسیار بی‌سرو صدایی است و برای سپری کردن تعطیلات کنار دریا عالی است.

اگر سواحی را ترجیح می‌دهید که در آنها فعالیت‌های زیادی وجود دارد و شلوغ‌ترند حتما به ساحل کومبورگاز یا یاکوپلو  در بویوکجیکمجه و بیلیکدوزو فکر کنید. این سواحل نه‌تنها بهشتی کنار دریا هستند بلکه برای طرفداران ورزش‌های دریایی هم بسیار مناسبند. بسیاری فعالیت‌های تفریحی در این سواحل هستند که می‌توانید با آنها حسابی سرگرم شوید.