صبا منصوری (ازجمله) – یکی از سرگرمی‌های خانم‌ها خرید کردن است، به‌خصوص اگر این خرید فقط و فقط برای خودمان باشد. خرید خانه و آشپزخانه که همیشه پای ماست، البته که آقایان هم در این مورد “کمک ما” هستند. اما از جدال همیشگی «زن خوب آن است که…» «مرد خوب آن است که…» که بگذریم، یک جایی می‌رسد که فقط می‌خواهیم برای خودمان باشیم. خرید لوازم آرایش می‌تواند راهی باشد که برای چند دقیقه هم که شده از فضای کار خانه یا بیرون جدا شویم. خریدی پر از انتخاب؛ این‌که چه رنگی به پوستم می‌آید و کدام کرم کمتر صورتم را پیر می‌کند!

این لذت به خصوص در دوران پاندمی از خانم‌ها گرفته شد. خانه‌نشین شدیم و بیشتر خریدها را یا اینترنتی انجام دادیم یا گفتیم خرید لوازم آرایش، زیر ماسک اصلاً به درد می‌خورد؟ مهمانی‌هم که تعطیل. اگر هم به فروشگاهی‌ می‌رفتیم، به‌خاطر رعایت پروتکل‌های بهداشتی خیلی اجازه‌ها مثل تست کردن را نداشتیم. بدون تست با هزار سوره و دعا کرم پودری را انتخاب می‌کردیم و از صد نفر می‌پرسیدیم:«این رنگش به پوست من می‌آد؟ مطمئن هستین؟» و بعد در خانه که بازش می‌کردیم و امتحان می‌کردیم می‌دیدیم تفاوت رنگش با پوست خودمان مثل شب و روز است. مگر این‌که مارک و شماره‌ی همیشگی خودمان آخر به دادمان می‌رسید… اما انسان است دیگر دلش تنوع می‌خواهد. 

لذت خرید حضوری از فروشگاه‌های لوازم آرایش… لذتی که یک سال و نیم است بر خانم‌ها حرام شده. (عکس از آناتولی)

حالا که تدابیر بهداشتی کمتر شده است و فصل تابستان و فصل سفر و خرید است قصد داریم مغازه‌های محبوب لوازم آرایشی بهداشتی تخفیف‌دار امسال ترکیه را به شما معرفی کنیم. 

گراتیس Gratis 

اگر تا به حال به ترکیه سفر کرده‌اید و کیف پول پر کارتی دارید، اگر لابلای کارت‌ها بگردید حتما کارت بنفش رنگی را از گراتیس پیدا می‌کنید. این یعنی قبلاً از آن خرید کرده‌اید و کارت اشتراکش را گرفته‌اید و حالا بین کارت دکتر معتمدی و کارت سالن زیبایی اقدس پیدایش کرده‌اید!.

Photo: AA

گراتیس و واتسونز دو فروشگاه زنجیره‌ای مشهور لوازم آرایشی و بهداشتی در ترکیه هستند و امکان ندارد در منطقه‌ای یکی از آن‌ها شعبه نداشته باشد. این دو فروشگاه معمولاً تخفیف‌های خوبی برای صاحبان کارت اشتراکشان دارند. در این مغازه‌ها از انواع لوازم بهداشتی‌های و اقسام برندها با قیمت‌های متوسط تا گران پیدا می‌شود. خوبی دیگر فروشگاه‌های گراتیس و واتسون، کارمندان و مشاورانش هستند که خیلی خوب و مشتاقانه به شما مشورت می‌دهند.

واتسونز Watsons

عکس از وبسایت Wansons

روسمان Rossmann

شاید همه‌جا شعبه نداشته باشد ولی اگر از من می‌پرسید، ترجیح من روسمان است. شاید به اندازه گراتیس و واتسونز طرفدار نداشته باشد ولی معمولاً اگر در ‌فصل تخفیف باشد بدجور تخفیف می‌زند! معمولا چیدمان مرتب‌تری دارد و جنس‌های مرغوب‌تری در آن پیدا می‌کنید. شاید تنوع برندهایش کم‌تر باشد، ولی از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را در آن پیدا می‌کنید. حتی وسط خرید اگر تشنه‌تان شد می‌توانید از آب‌میوه‌های انرژی‌زا در یخچالش هم نوش جان کنید… البته رایگان نیست.

عکس از وبسایت Rossmann

ایو eve

ایو هم از آن مغازه‌هایی است که معمولا تخفیف‌های هیجان‌انگیزی دارد و حتی می‌توانید خرید یک سال شامپو و صابون‌تان را از آن‌جا انجام دهید. شاید برای لوازم آرایشی پیشنهاد نشود، چون در سال‌های گذشته این مغازه چندین شکایت مبنی بر تقلبی بودن لوازم آرایشی‌اش گرفته و همه می‌گویند برای این است که ارزان می‌دهد. خلاصه مراقب باشید.

عکس از وبسایت eve

تی‌شاپ Tshop 

شعبات کمتری دارد و تمرکز شعبه‌ها بیشتر در منطقه توریستی فاتیح در بخش اروپایی استانبول است. جنس‌های ارزان با کیفیت متوسط را می‌توانید از این‌جا بخرید. 

یکی از شعبات Tshop در محله فاتیح

باوجود گرانی‌های وحشتناک ایران و حتی بالارفتن قیمت‌ها در ترکیه، هنوز هم خرید لوازم آرایشی و بهداشتی از این‌جا به‌صرفه‌تر و مطمئن‌تر است، به‌خصوص اگر در تخفیف‌ها خرید کنید.