راه‌ حل جدید برای بحران آب استانبول: انتقال آب از بلغارستان

مدیر کل اداره آب و فاضلاب استانبول (İSKİ) در سخنانی تشریح کرد که مقامات برای حل بحران آب استانبول به رودخانه موتلو در مرز ترکیه با بلغارستان چشم دوخته‌اند. ۲۰ درصد از این رودخانه در بلغارستان و ۸۰ درصد از آن در ترکیه است.

به گزارش روزنامه حریت در تاریخ ۱۳ نوامبر، شافاک باشا، مدیر کل İSKİ درباره این ایده توضیح داد: «راه حل پیشنهادی، منحرف کردن مسیر آب از رودخانه موتلو به سمت سد کاراجاکوی با ساخت تاسیساتی ۹۰ کیلومتری است. هدف از این طرح، افزایش ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب شرب به بخش اروپایی استانبول است. این طرح فعلا در مرحله تحلیل و امکان‌سنجی است».

باشا درباره تراکم جمعیتی در بخش اروپایی استانبول تصریح کرد:‌ «دو سوم جمعیت استانبول در بخش اروپایی زندگی می‌کنند، اما مسئله اینجاست که تنها یک سوم از منابع آبی در این بخش قرار دارد. ما برای جبران این کسری، هر روز آب را از رودخانه ملن (شمال غربی استان دوزجه) که نزدیکتر به بخش آسیایی است، به بخش اروپایی شهر منتقل می‌کنیم».

بر اساس اعلام مدیر کل İSKİ، روزانه حدود ۲ میلیون متر مکعب آب در بخش اروپایی مصرف می‌شود که ۱.۴ میلیون متر مکعب آن از آسیا می‌اید. اما در صورت تاسیس خط لوله از رودخانه موتلو در مرز بلغارستان و ترکیه، این کمبود جبران می‌شود. طبق اعلام این مقام ارشد، این طرح شامل ساخت سد جدیدی در کاراجاکوی نیز می‌شود تا بتوان آب را آنجا ذخیره کرد و سپس با تونلی زیرزمینی به غرب استانبول رساند.