رای‌گیری برای اخراج جمهوری اسلامی از کمیسیون مقام زن ملل متحد

""

روزنامه رویترز روز سه‌شنبه ۲۹ نوامبر، خبر از آن داد که حذف جایگاه جمهوری اسلامی ایران از کمیسیون مقام زن ملل متحد (۱۴دسامبر -۲۳ آذر) به رأی گذاشته خواهد شد. رویترز افزود آمریکا و دیگر کشورها فعالانه تلاش می‌کنند تا حکومت ایران را از کمیسیون مقام زن ملل متحد حذف کنند.

بر اساس این گزارش دیپلمات‌ها، روز دوشنبه گفتند تلاش آمریکا برای حذف ایران از نهاد برابری و توانمندسازی زنان سازمان ملل در ۱۴ دسامبر به رأی گذاشته خواهد شد و این در حالی است که واشنگتن برای مجازات تهران به‌خاطر نادیده گرفتن حقوق زنان و سرکوب وحشیانه تظاهرات‌ها، لابی می‌کند.

آمریکا روز دوشنبه پیش‌نویس قطعنامه‌ای درباره این اقدام را در سازمان ملل توزیع کرد. در این پیش‌نویس که رویترز به آن دسترسی داشته است، جمهوری اسلامی به آنچه اتخاذ سیاست‌هایی مغایر «با حقوق زنان و دختران و همچنین الزامات کمیسیون مقام زن» خوانده شده، متهم شده است.

جمهوری اسلامی به تازگی چهارمین سال حضور خود را در کمیسیون ۴۵ عضوی مقام زن آغاز کرده است. این کمیسیون هر ساله در ماه مارس تشکیل جلسه می‌دهد و هدف آن گسترش برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان است.

بسیاری از حقوق‌دانان بعد از نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و تاکید این شورا برای تشکیل یک کمیته حقیقت یاب، گفتند حضور خدیجه کریمی، مدیرکل امور بین‌الملل معاونت زنان و خانواده رئیس جمهور نشان از آن داشت که گفتگو‌ها برای حذف جایگاه جمهوری اسلامی ایران از کمیسیون مقام زن ملل متحد آغاز شده است.