رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه: با ۲هزار وکیل برای شناسایی نسل‌کشی در غزه به دادگاه‌ مراجعه خواهیم کرد

اردوغان با بیان اینکه یک سازوکار تروریستی با حمایت آمریکا و اروپا انسان‌ها را به دلخواه خود قتل‌عام می‌کند گفت: «با تیمی متشکل از ۲ هزار وکیل برای شناسایی نسل‌کشی در غزه به دادگاه‌های مربوطه مراجعه خواهیم کرد. این مسئله را پیگیری و فاعلان آن تاوان پرداخت خواهند کرد».

به گزارش خبرگزاری آناتولی در تاریخ ۱۸ نوامبر، رجب طیب اردوغان طی اظهاراتی در جمع خبرنگاران در هواپیما در مسیر بازگشت از آلمان تاکید کرد: «به عنوان عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، خواستار بررسی زیرساخت‌های هسته‌ای اسرائیل خواهیم شد. قبل از اینکه خیلی دیر شود، باید تسلیحات هسته‌ای اسرائیل بدون هیچ تردیدی بازرسی شود».

وی درباره حملات اسرائیل به غزه گفت: «یک سازوکار تروریستی با حمایت آمریکا و اروپا انسان‌ها را به دلخواه خود قتل‌عام می‌کند، باید گفت که نظم جهانی به کلی فرو ریخته است. این جنایت باید در سطح بین‌المللی پیگیری و بررسی شود و باید ظالمان به مجازاتی که شایسته آن هستند، برسند».

اردوغان همچنین در ادامه سخنان خود اظهار داشت: «بهترین گام برای غزه برقراری آتش‌بس در اسرع وقت است و اولویت ما برقراری صلح دائمی با آتش‌بس خواهد بود. اگر آتش‌بس «درغزه» حاصل شود، ما هر کاری که لازم باشد انجام خواهیم داد تا «اسرائیل» ویرانی‌هایی را که خودش باعث آن بوده است، جبران کند».