رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه: مالیات بر ارزش افزوده کالاهای اساسی از ۱۸٪ به ۸٪ کاهش یافت

روز دوشنبه ۲۸ مارس جلسه هیئت دولت به ریاست رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه برپا شد. بعد از این نشست که  ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه به طول انجامید، او خطاب به مردم ترکیه سخنرانی کرد. مسائل اوکراین و مالیات بر ارزش افزوده از جمله مسائلی بود که در این سخنرانی مطرح شد. 

وی در آغاز سخنان خود گفت «کارها و خدماتی که تاکنون برای کشورمان انجام داده‌ایم مهم است اما کاری که از این به بعد انجام خواهیم داد ترکیه را به لیگ برتر جهان خواهد رساند».

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که مالیات بر ارزش افزوده در مایحتاج اولیه مانند مواد شوینده، صابون، دستمال کاغذی، پوشک بچه و در بخش غذا و نوشیدنی از ۱۸ درصد به ۸ درصد کاهش یافته است.

در ادامه تصمیم برای کاهش‌های مالیاتی، وی خبر از آن داد که «مالیات بر ارزش افزوده تجهیزات پزشکی را از ۱۸ درصد به ۸ درصد کاهش می‌دهیم. در بخش کشاورزی، مالیات بر ارزش افزوده را برای تحویل بذر و نهال به ۱ درصد و برای مخازن جمع آوری شیر به ۸ درصد کاهش می‌دهیم».

گفتنی است این کاهش‌های مالیاتی از اول آوریل اجرایی خواهند شد.

رجب طیب اردوغان پس از جلسه کابینه با اشاره به مذاکرات صلح میان روسیه و اوکراین در استانبول گفت: «تمام آن‌هایی که تلاش می‌کردند [ترکیه] تبدیل به یک طرف جنگ در این بحران شود، حالا با تنگ‌نظری تماشاگر پل صلحی هستند که ما به‌وجود آورده‌ایم».

وی با اشاره به موج فزاینده آوارگان اوکراینی در اروپا، و آوارگان جنگ سوریه در کشورهای دیگر گفت: «بزرگ‌ترین خدمتی که ما به ملت خود کرده‌ایم این است که ترکیه را از چنین وضعیتی نجات داده‌ایم». وی همچنین تاکید کرد که «ما ترکیه را پناهگاه قربانیان و مظلومان کرده‌ایم».

همچنین،  رئیس جمهوری ترکیه در راستای مبارزه با فشارهای اقتصادی اعلام کرد: «مالیات بر ارزش افزوده محصولاتی مانند شوینده، صابون، دستمال کاغذی و پوشک بچه از ۱۸ درصد به ۸ درصد کاهش خواهد یافت». وی اضافه کرد که تصمیم داریم مالیات بر ارزش افزوده را در حوزه غذا و نوشیدنی به ۸ درصد کاهش دادیم. 

آقای اردوغان همچنین در راستای تغییرات مالیات بر ارزش افزوده گفت «مالیات بر ارزش افزوده واحد مسکونی بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی آن خواهد بود». این یعنی، مثلاً اگر شما در هر کجای ترکیه یک آپارتمان با مساحت کمتر از ۱۵۰ متر مربع خریداری کنید، به جای ۱۸٪ باید ۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده بپردازید، اما برای وحدهای بالای ۱۵۰ متر ۱۸ درصد مالیات پابرجاست.

آقای اردوغان در مالیاتی که اتباع کشورهای خارجی در حوزه خرید مسکن و محل کار می‌پردازند نیز تغییراتی به وجود آورد. وی اعلام کرد که «با هدف ارز آوری، معافیت مالیاتی واحد مسکونی و محل کار فروخته شده به اتباع خارجی را از ۱ سال به ۵ سال افزایش می‌دهیم».