رجب طیب اردوغان: افزایش قیمت‌ها ناراحت‌کننده، اما موقتی است

باوجود آن‌که انتظار عمومی از دولت، اعلام یک تصمیم جدید درباره قیمت قبوض برق بود، رئیس جمهوری ترکیه پس از جلسه طولانی کابینه در شامگاه ۱۶ فوریه اعلام کرد دولت همچنان در حال ارزیابی تعرفه‌های جدید برق است.

دیروز رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه بعد از جلسه کابینه که حدود ۴ ساعت به طول انجامید خطاب به ملت ترکیه سخنرانی کرد. وی در آغاز سخنرانی از وضعیت سلامتی خود گفت. او اعلام کرد که کرونا را به راحتی از سر گذرانده و مشکلی در او به وجود نیامده.

آقای اردوغان در کنفرانس مطبوعاتی پس از جلسه کابینه با مقایسه تعرفه برق در ترکیه با سایر کشورهای اروپایی، اشاره کرد قیمت حامل‌های انرژی به صورت جهانی افزایش یافته و ترکیه همچنان ارزان‌ترین تامین کننده انرژی در اروپا است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تورم موجود در ترکیه اشاره کرده و گفت «در کوچه و خیابان افزایش قیمت‌هایی وجود دارد که بسیار ناراحت کننده است. مطمئن باشید همه اینها موقتی است. ما در تلاشیم تا با افزایش حقوق همه کارکنان، از حداقل دستمزد گرفته تا کارمندان دولت و مستمری بگیران، بار هزینه‌های زندگی را بر دوش مردم کاهش دهیم».

او همچنین اعلام کرد که دولت در مورد تخفیف ۷ درصدی در فروشگاه‌ها مصر است و با کسانی که چنین کاری انجام ندهند به شدت برخورد خواهد شد.

آقای اردوغان اشاره کرد که مشکل اصلی این روزهای ترکیه تورم است. وی گفت «در این دوره که دنیا با وحشت بسته شده بود، ما به فکر تولید و مردم‌مان بودیم، البته مشکلاتی هم  از گرانی هزینه‌های زندگی به وجود آمده است» و تاکید کرد که در کوتاه مدت این مشکلات در کشور برطرف خواهد شد.

رئیس جمهوری ترکیه گفت که دولت به ۴ میلیون خانوار کمک مادی برای پرداخت قبوض گاز خود انجام می‌دهد. همچنین دولت در نظر دارد که تعرفه برق برای تمام اماکن مذهبی و سازمان‌های مردم نهاد را به تعرفه برق خانگی تغییر دهد.