رجب طیب اردوغان: جامعه جهانی حق ندارد که به مردم افغانستان پشت کرده و این کشور را به سرنوشت خود رها کند

روزسه‌شنبه ۲۰  (مهرماه- میزان) نشست فوق‌العاده گروه ۲۰ با محوریت ارائه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان  با میزبانی ایتالیا  برگزار شد.

در این نشست که به صورت مجازی برگزار شد، رهبران کشورهای گروه ۲۰ درباره ارائه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان، نگرانی‌ها در مورد امنیت و راه‌های تضمین عبور امن به شهروندان افغانستان به خارج از کشور، بحث و گفتگو کردند.

 رئیس جمهور ترکیه در این نشست گفت: برقراری امنیت و ثبات در اسرع وقت در افغانستان، نه تنها در سطح منطقه بلکه در سطح بین ‌المللی حائز اهمیت است.

اردوغان درباره آینده سیاسی افغانستان نیز گفت: باید با اتخاذ صبر راهبردی و باز نگه داشتن کانال های ارتباطی درباره افغانستان، گروه طالبان را به سمت تشکیل یک دولت فراگیر بکشانیم.

رئیس جمهور ترکیه در این نشست تصریح کرد: من پیشنهاد ایجاد یک گروه کاری در داخل گروه ۲۰ در مورد افغانستان را مطرح می‌کنم. ما به عنوان ترکیه به دنبال ریاست این گروه هستیم.

او همچنان  تاکید کرد: باید جدا از تحولات سیاسی در افغانستان به مردم افغان کمک‌های بشردوستانه ارائه شود. هلال احمر ترکیه طی روزهای اخیر ۳۳ تن مواد غذایی دیگر به افغانستان ارسال کرد. هم اکنون در حال بررسی یک برنامه جامع کمک‌های بشردوستانه برای افغانستان هستیم.

وی با اشاره به موج جدید مهاجران غیرقانونی افغان پس از تحولات اخیر این کشور گفت: ترکیه دیگر قادر به تحمل یک موج جدید مهاجرت از افغانستان نیست. متاثر شدن کشورهای اروپایی از فشار مهاجرت به ترکیه از مرزهای جنوبی و شرقی کشور امر اجتناب ناپذیر است.