رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه: ما تا زمانی که در صنایع دفاعی مستقل شویم، به کار خود ادامه می‌دهیم 

رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز جمعه ۲۸ جولای، در مراسم اختتامیه شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع دفاعی (IDEF 2023) که در استانبول برگزار شد، گفت: «ما تا زمانی که صنایع دفاعی کاملا مستقل شویم به کار خود ادامه خواهیم داد». 

به گزارش روزنامه حریت، اردوغان ضمن حمایت از «الگوی ترکیه» در بخش دفاعی، اعلام کرد: «علیرغم تحریم‌های پنهان یا آشکار در ۲۱ سال گذشته، ترکیه به تعهدات خود در تقویت قابلیت‌های دفاعی پایبند بوده. زمانی که من به سمت ریاست‌جمهوری آمدم، بیش از ۸۰ درصد صنایع دفاعی کشور متکی به منابع خارجی بود، اما امروز تنها به ۲۰ درصد کاهش یافته است». 

اردوغان همچنین افزود: «صادرات صنایع دفاعی در نیمه اول سال ۲۰۲۳ از مرز ۲ میلیارد دلار گذشته است و به هدف صادرات ۶ میلیارد دلار تا پایان سال نزدیک‌تر شده‌ایم». 

این نمایشگاه پذیرای بیش از صدهزار بازدیدکننده بود که ۱۵ درصد آن‌ها از کشورهای خارجی بودند. نمایشگاه بین‌المللی صنایع دفاعی در ابتدا با هدف معرفی صنعت دفاعی ترکیه به جامعه بین‌الملل شکل گرفت، اما به سرعت به یک پلتفرم جهانی برای ترویج، بازاریابی و تسهیل همکاری در بخش‌های دفاعی، امنیتی، دریانوردی، هوانوردی و فضایی تبدیل شد.