رجب طیب اردوغان: چهار عنصر توسعه کشور آموزش، بهداشت، عدالت و ایمنی

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه ۴ جون،‌ در سی امین جلسه مشاوره و ارزیابی حزب عدالت و توسعه با شعار «امنیت و استقرار برای ترکیه» شرکت کرد. در این نشست وی تاکید کرد که دستاوردهای کشور ما در ۲۰ سال گذشته به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی جمعی ترکیه تبدیل شده است. ما گفتیم «با رسیدن به قدرت، کشورمان را بر چهار عنصر اساسی توسعه می‌دهیم، آموزش، بهداشت، عدالت و ایمنی هستند».

آقای اردوغان گفت «ما بودجه سالانه آموزش و پرورش کشور خود را از ۱۰.۳ میلیارد به ۲۷۴.۳ میلیارد لیر افزایش دادیم. در این دوره نیز شروع به توزیع رایگان کتاب های تکمیلی به همراه کتاب های درسی بین دانش آموزان می‌کنیم». وی همچنین از بهبود کمیت دانشگاه‌ها خبر داده و گفت «تعداد دانشگاه‌ها در زمان روی کار آمدن دولت ما ۷۶ دانشگاه بود امروز به ۲۰۸ دانشگاه افزایش یافت».

وی در این نشست اعلام کرد «در ۲۰ سال گذشته بالغ بر ۵۲۲ میلیارد لیر کمک‌های اجتماعی انجام داده‌ایم. ما ۱۹۲ هزار فرد معلول را در بخش دولتی به کار گرفته‌ایم. تعداد بیمه شدگان فعال شاغل را در طول ۲۰ سال از ۱۲ میلیون نفر به ۲۴ میلیون نفر رسانده‌ایم. امروز مجموع شاغلین کشور بیش از ۳۰ میلیون نفر است».

آقای اردوغان ضمن تاکید بر وجود مسائل اقتصادی گفت «ما زمانی که بر سر کار آمدیم کل سرمایه گذاری در کشورمان ۷۰ میلیارد لیر بود، آن را به ۲ تریلیون لیر رساندیم. میزان صادرات آن سال‌ها ۳۶ میلیارد دلار بود و ما حجم آن را  به ۲۲۵ میلیارد دلار رسانده‌ایم. هدف ما تا پایان سال  رساندن این رقم به ۲۵۰ میلیارد دلار است».

آقای اردوغان همچنین با مرور تاریخ گذشته گفت: «اگر تاوان سنگینی که خیانت «حوادث گزی» به جا گذاشت نبود، امروز با درآمد ملی ۱.۵ تریلیون دلاری در جایگاه متفاوتی قرار داشتیم». وی تاکید داشته که به کسانی که همچنان با روش و ابزارهای جدید به سمت ما می‌آیند می‌گوییم، تا زمانی که آخرین عضو این ملت زنده است، هرگز نخواهید توانست سناریوهای موذیانه خود را اجرا کنید».

اردوغان با اشاره بر مسائل روسیه بیان داشت «با دقت در حال مطالعه برای رفع کمبودهای خط امنیتی در مرزهای جنوبی خود با عملیات جدید هستیم. ۳۰ کیلومتر به سمت داخل مرز در جنوب ترکیه، منطقه امنیتی ما است. نمی‌خواهیم امنیت ما در این منطقه دچار مخاطره شود و در این راستا اقداماتی انجام خواهیم داد. وی تاکید کرد که «کمبودهای خط امنیتی در مرزهای جنوبی کشور را با عملیات جدید تکمیل می‌کنیم»