رشد ۱۱۴ درصدی صادرات ترکیه در ماه نوامبر 

بر اساس داده‌های وزارت بازرگانی ترکیه در تاریخ یکشنبه ۴ نوامبر ۲۰۲۲، صادرات ترکیه در ماه نوامبر سال جاری، نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل، ۱۱۴ درصد افزایش یافت و به ۱۵ میلیارد و ۶۷۹ میلیون لیر رسید.

به گزارش وزارت بازرگانی، واردات کشور نیز با ۱۴ درصد افزایش نسبت به ماه نوامبر ۲۰۲۱، به ۳۰ میلیارد و ۶۵۵ میلیون دلار رسید. از سوی دیگر حجم تجارت خارجی کشور نیز رشدی ۸.۶ درصدی داشته و به ۵۲ میلیارد و ۵۰۶ میلیون دلار افزایش یافته است.

در ماه نوامبر ۲۰۲۲، تعداد کشورهای دریافت‌کننده صادرات ترکیه، ۱۶۲ کشور و تعداد شرکت‌های صادرکننده ترک نیز ۷هزار و ۱۸۲ مورد بوده است. کشورهایی که بیشترین صادرات را در ماه اکتبر داشته‌اند.

 آلمان با یک میلیارد و ۸۴۷ میلیون دلار (۵.۳ درصد افزایش نسبت به سال قبل)، آمریکا با یک میلیارد و ۴۳۳ میلیون دلار (۴.۶ درصد افزایش) و عراق با یک میلیارد و ۳۰۲ میلیون دلار (۷.۱ درصد افزایش) در رتبه‌های اول تا سوم واردکنندگان محصولات ترکیه بوده‌اند.

بر اساس طبقه بندی گروه‌های اقتصادی گسترده BEC، صادرات ترکیه شامل مواد خام (کالاهای واسطه‌ای) با ۱۰ میلیارد و ۸۴۸ میلیون دلار (۱.۵ درصد کاهش)؛ کالاهای مصرفی با ۷ میلیارد و ۹۶۳ میلیون دلار (۰.۷ درصد افزایش)؛ کالاهای سرمایه‌گذاری (سرمایه‌ای) با ۲ میلیارد و ۸۲۲ میلیون دلار (۲۱ درصد افزایش) بوده است. 

سهم صادرات بر اساس بخش‌ها در ماه نوامبر نیز به شرح زیر اعلام شده است:صنایع تولیدی ۹۴.۲ درصد،
بخش کشاورزی، جنگلداری و شیلات ۳.۷ درصد و بخش صنعت معدن ۱.۶ درصد.