روسیه: تمدید توافق «کریدور غلات» بعید است

سخنگوی کاخ کرملین روز سه شنبه ۱۲ آوریل، اعلام کرد: «توافق‌نامه کریدور غلات به دلیل عدم اجرای مفاد مربوط به روسیه احتمالا تمدید نخواهد شد».

​​​​​​​دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بخش توافق‌نامه کریدور غلات مربوط به روسیه اجرا نشده است، اظهار داشت: «هیچ معامله‌ای نمی‌تواند یک طرفه باشد. از این رو تمدید قرارداد بعید به نظر می‌آید».

وی در پاسخ به سوال مربوط به امکان تمدید این توافق‌نامه تاکید کرد: بخش مربوط به حمل و نقل محصولات کشاورزی و کودهای شیمیایی روسیه، اجرا نشد. این توافق برای مدت ۶۰ روز تمدید شد زیرا نیمی از مفاد آن اجرا نشده و نمی‌شود. می دانیم که نمایندگان سازمان ملل ابتکاراتی در این زمینه داشته‌اند، اما قسمت دوم توافق هنوز اجرا نشده است.

۷ آوریل سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه در ترکیه گفته بود: «در صورت ادامه محدودیت کشورهای غربی برای صادرات محصولات کشاورزی این کشور، توافقنامه کریدور امن برای انتقال غلات اوکراین تمدید نخواهد شد».

گفتنی است اوکراین، روسیه و سازمان ملل با میانجی‌گری رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری  ترکیه، ۲۲ جولای ۲۰۲۲ در استانبول سند مربوط به «انتقال امن غلات و مواد غذایی از بنادر اوکراین» را امضا کردند.

انتظار می‌رفت این توافق که ۱۹ مارس  ۲۰۲۳ به پایان رسیده بود با مذاکرات و تلاش ترکیه پس از تبادل اسرا میان روسیه و اوکراین دوباره تمدید شود اما روسیه از هفته گذشته سمت و سوی سخنان خود را تغییر داده است.

بر اساس آماری که دولت اوکراین ارائه کرده در یک‌ سال گذشته به واسطه این کریدور ۲۵ میلیون تُن غلات این کشور به بازارهای جهانی ارسال شده است.