روسیه: رییس جمهور فراری افغانستان باید محاکمه شود

 فرستاده ویژه روسیه در امور افغانستان خواستار محاکمه اشرف غنی شد.

آریانانیوز: ضمیر کابلوف، فرستاده خاص روسیه در امور افغانستان، به شبکه تلویزیونی زوزدای روسیه گفته است که محمد اشرف غنی، رئیس جمهور فراری افغانستان شایسته آن است که توسط مردم افغانستان به محکمه سپرده شود و پاسخگو باشد.

آقای کابلوف افزوده است او به طور انتخاب او مشکوک بود، بد حکومت کرد و فرجامش رقت انگیز بود.

محمد اشرف‌غنی، با رسیدن نیروهای طالبان به دروازه‌های کابل، کشور را به مقصدی اعلام نشده به صورت غیرمنتظره ترک کرد.

نیکیتا ایشنکو دبیر مطبوعاتی سفارت روسیه در کابل نیز گفته است که اشرف غنی رئیس جمهور سابق افغانستان هنگام فرار تلاش داشت تا ۴ خودروی پر از پول را با خود از کشور خارج کند.

ایشنکو توضیح داد که چهار خودروی پر از پول به فرودگاه کابل منتقل شد، آنها وقتی که تلاش کردند تا قسمت نهایی پول را به بالگرد برسانند، مشکلاتی به وجود آمد و بخشی از آن در خط پرواز فرودگاه باقی ماند.

براساس گزارش‌ها، اشرف غنی در جریان فرار، بیشتر محافظان ویژه خود را مرخص می‌کند و به وزارت دفاع می‌فرستد سپس درخواست بالگرد می‌کند و برای فرار راهی فرودگاه می‌شود.

آقای کابلوف در این ارتباط گفت: اشرف غنی شایسته محاکمه شدن در برابر مردم افغانستان است، چون او به ننگین‌ترین شکل ممکن از کشورش فرار کرد. وی تأکید کرد که غنی نه تنها افغانستان را ترک نکرد، بلکه فرار کرد.

صلاح‌الدین ربانی وزیر پیشین امور خارجه افغانستان در این رابطه گفت: فرار تحقیرآمیز و شرم‌آور غنی به طرز قابل ملاحظه‌ای شبیه فرار ایالات متحده از افغانستان است.

آقای ربانی گفته: دزدکی، در تاریکی شب و خیانت به یک ملت چیزی است که ما چند هفته پیش در بگرام شاهد آن بودیم. اگر آن زمان او را با خود برده بودید [خطاب به آمریکا] بسیار کم‌هزینه تر بود و افغانستان تاوان کمتری می‌پرداخت.

همچنین محمد ظاهر اغبر، سفیر افغانستان در تاجیکستان می‌گوید که محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری پیشین، حمدالله محب، مشاور پیشین امنیت ملی و فضل‌محمود فضلی، رئیس پیشین دفتر ریاست‌جمهوری به‌اتهام سرقت بیت‌المال باید توسط پولیس انترپول بازداشت شوند.