رونمایی از اولین جنگنده نسل پنجم ترکیه

در ساعات ابتدایی صبح روز چهارشنبه ۲۱ فوریه، نخستین جنگنده نسل پنجم ساخت ترکیه با نام «کاآن»، اولین پرواز خود را با موفقیت انجام داد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، «کاآن» به عنوان یکی از پروژه‌های برجسته ترکیه تحت هماهنگی سازمان صنایع هوافضای ترکیه و ریاست صنایع دفاعی، صبح امروز در فرودگاه مورتد به باند رفته و نخستین پرواز خود را انجام داد.

این جنگنده در مراحل پیش پرواز، شامل آزمایش اجکت صندلی، آزمایش استاتیکی طول، تست‌های اینرسی، استاتیک سطوح کنترل، آزمایش فرود و تست‌های مربوط به سوخت را با موفقیت گذرانده بود.

ترکیه با تولید این جنگنده نسل پنجم، یکی از پنج کشوری شد که قادر به تولید هواپیمای نسل پنجم هستند. مقامات صنایع دفاعی ترکیه اعلام کرده‌اند که موتورهای این جنگنده از موتور جنگنده F-۱۶ استفاده می‌کنند و در آینده، موتور ملی نیز برای آن تولید خواهد شد.

بر اساس اطلاعات صنایع هوافضای ترکیه، «کاآن» تمامی فناوری‌ها و ویژگی‌های مورد نیاز جنگنده‌های نسل پنجم را دارا است. این جنگنده با هدف انجام حملات استراتژیک به اهداف هوا به هوا و هوا به زمین ساخته شده و دارای یک زیرساخت کاملاً داخلی برای به اشتراک‌گذاری امن داده‌ها و استفاده از مهمات هوشمند است.