زلزله کاهرامان‌ماراش؛ راز عدم تخریب شهر ارزین استان هاتای هنگام زلزله چه بود؟

در حالی که مناطق مختلف ۱۰ استان ترکیه بر اثر زمین‌لرزه ۶ فوریه کاهرامان‌ماراش، شاهد ویرانی عظیم بودند، یک شهر کوچک به نام «ارزین» در استان هاتای به گونه‌ای شگفت‌انگیز سالم مانده و وضع عادی زندگی در آن جریان دارد. مقامات این شهر اعلام کرده‌اند که آسیب ندیدن این شهر به عزم سالیان گذشته آن‌ها در عدم اعطای مجوز به ساخت‌وساز غیرقانونی در شهر مربوط می‌شود.

ارزین در ۱۱۰ کیلومتری مرکز زمین لرزه قرار داشته و در حالی از آسیب در امان مانده که خانه‌ها در شهرهایی دورتر از مرکز زمین‌لرزه و همچنین شهرهای مجاور ارزین مانند عثمانیه که تنها ۲۰ کیلومتر با آن فاصله دارد، در اثر زلزله ویران شده‌اند.

به گزارش بی‌بی‌سی ترک، هرچند نشانه‌های زلزله در سطح این شهر به چشم می‌خورد و روی مناره‌ها و در سازه‌های ایستگاه‌های اتوبوس آثاری از تَرک‌ها و شکستگی‌های جزیی دیده می‌شود، اما ساکنان و مقامات این شهر می‌گویند ارزین هیچ تلفات جانی نداشته و هیچ ساختمانی هم در این شهر بر اثر زلزله فرو نریخته است.

امره تیبیک اوغلو که از شش سال پیش، شهردار شهر ارزین است در این باره گفت:‌ «ما می‌دانیم که در منطقه زلزله‌خیز هستیم. اگر متوجه شویم ساختمان‌هایی بدون رعایت ضوابط قانونی ساخته شده‌اند، آن‌ها را خراب می‌کنیم. بعضی از شهروندان از این موضوع عصبانی بودند، اما شهرداری با علم به اینکه ممکن است روزی یک زلزله بزرگ رخ دهد قاطعانه جلوی ساخت‌وسازهای غیر استاندارد ایستاد».

ارزین در احاطه کوه‌ها و تپه‌ها قرار دارد و برخی مردم محلی معتقدند همین موقعیت جغرافیایی بوده که از آن‌ها در برابر زلزله اخیر محافظت کرده است. بر اساس اعلام بی‌بی‌سی ترک، در این شهر هیچ ساختمان مرتفعی وجود ندارد و این مهمترین نکته در خصوص سلامت این شهر پس از زلزله کاهرامان‌ماراش است.