زنان تاثیرگذار تاریخ ترکیه

  معزز ایلمیه چیغ سومر شناس مشهور جهان

  معزز ایلمیه چیغ در ۲۰ ژوئن ۱۹۱۴ در بورسا متولد شد. پس از اشغال ازمیر توسط یونان در سال ۱۹۱۹، همراه خانواده به شهر چوروم مهاجرت کرد. همانجا بود که در مدرسه ،زبان فرانسه و ویلن را آموخت. 

  پس از تاسیس دانشکده زبان، تاریخ و جغرافیای دانشگاه آنکارا در سال ۱۹۳۶، مشغول به تحصیل در رشته «هیتیتولوژی» (علم باستان‌شناسی مربوط به تمدن هیتیت‌ها) شد.

  پس از فارغ‌التحصیلی در سال ۱۹۴۰، به‌عنوان کارشناس در آرشیو اسناد خط میخی موزه آثار شرق باستان استانبول مشغول به کار شد. ایلمیه چیغ در مدت ۳۱ سال، بیش از هزار لوح سنگی نوشته شده به زبان‌های سومری، اکدی و هیتیتی موجود در گنجینه موزه را طبقه‌بندی و شماره‌گذاری کرد.

  دستاورد ایلمیه چیغ، تبدیل کردن موزه باستان‌شناسی استانبول به «مرکز تحقیقاتی زبان‌های باستانی-پرناسی» بود؛ رتبه‌ای هم‌طراز موزه‌های لوور پاریس، لندن و برلین. او یکی از معتبرترین متخصصان سومرلوژی در جهان است.

  وی در سال ۱۹۷۲ از گروه باستان‌شناسی بازنشسته شد و پس از آن در نتیجه کار با پروفسور کرامر، رئیس موزه دانشگاه فیلادلفیا موضوعات جدیدی را در ادبیات سومری کشف کرده و اطلاعات مفقود شده را تکمیل کرد.

  خانم ایلمیه چیغ در سال ۲۰۰۰ به پاس خدماتش عنوان «دکترای افتخاری» را دریافت کرد. همینطور در سال ۲۰۰۵، جایزه «انسان آزاد» توسط انجمن مطالعات فرهنگی آناتولی به او اهدا شد.

  اما در سال ۲۰۰۷ و پس از انتشار کتابی به نام «واکنش‌های شهروندی» به اتهام «تشویش اذهان عمومی و نفرت‌پراکنی» در دادگاه محاکمه شد؛ محاکمه‌ای که تنها یک جلسه طول کشید و او را از اتهامات دادستان تبرئه کرد. 

  خانم معزز ایلمیه چیغ، سومرشناس مشهور جهان به تازگی جشن تولد ۱۰۷ سالگی‌اش را جشن گرفت و از اسرار عمر طولانی گفت:

  من در سلامت کامل هستم، هیچ مشکل سلامتی ندارم ؛  فقط در راه رفتن به تنهایی مشکل دارم، اما می توانم در داخل خانه قدم بزنم. ذهن من خوب کار می کند، احساس بسیار خوبی دارم.”

  معزز در جواب به خبرنگاری که سوال کرد دوران همه گیری کرونا را چگونه می گذرانید؟ گفت: با فرزندانم دور از مردم زندگی می کنم .کتابهای تازه منتشر شده را دنبال می کنم، کتابهای زیادی می خوانم. از طریق زوم  برای  بسیاری از مردم جهان، از کانادا تا آمریکا، درباره تاریخ سومری و آتاترک تدریس می کنم.

  صدف کباش، نویسنده زندگی معزز ایلمیه چیغ که در مرسین سال گذشته تولد ۱۰۶ سالگی او را جشن گرفت از او پرسید:«سه چیز مهم در زندگی چیست؟» و او پاسخ داد:«عشق، دوستی و اعتماد به نفس