ازجمله – در شهر سامسون ترکیه، اوغوز کول ۴۱ ساله که دچار فلج مغزی است و همسرش جانای کول ۳۷ ساله که ۹۰ درصد بینایی خود را از دست داده است، به عنوان معلم فعالیت می‌کنند. این دو با حمایت از یکدیگر و با شوقی که برای زندگی دارند، به الگوی برای دانش آموزان تبدیل شده‌اند.

زوج کول که تحصیلات خود را با غلبه بر مشکلات ناشی از معلولیت با موفقیت به پایان رسانده و معلم شده‌اند، در مدارس مختلف مشغول به کار هستند.

زوج اوغوز و جانای کول که از طرف دانش آموزان بسیار دوست داشته‌می‌شوند، به دلیل عزم راسخ، اعتماد به نفس و سخت کوشی، از سوی اطرافیان خود نیز مورد حمایت قرار دارند.

اوغوز کول، به عنوان معلم مشاور در دبیرستان امام خطیب شهید احمد آلتین اوغلو مشغول به کار است. جانای کول نیز معلم موسیقی دبیرستان فنی حرفه‌ای کانیک آناتولی است. آنها با دانش آموزان خود در مورد مشکلاتی که در زندگی خود تجربه کرده اند صحبت می‌کنند.

اوغوز کول به خبرگزاری آناتولی (AA) گفته است که او و همسرش ۱۰ سال است که با یکدیگر زندگی می‌کنند.

اوغوز کول با بیان اینکه معلولیتش مانع از آموزش به شاگردانش نمی‌شود، تاکید کرد که هردو حرفه خود را بسیار دوست دارند.

کول با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین حامی او در زندگی همسرش است، ادامه داد: «معلولیت‌های ما با هم متفاوت است. جانای بینایی کمی دارد. من از نظر جسمی معلول هستم. من در جاهایی که به بینایی نیاز است به جانای کمک می‌کنم و جانای در نقاطی از زندگی که نیاز به فعالیت بدنی عملی بیشتری دارد به من کمک می‌کند. به عنوان مثال، ما به فرودگاه می‌رویم. می‌دانید آنجا، اعداد و پیام‌های زیادی وجود دارد. من در این مرحله کمک می‌کنم. جانای هم در فعالیت های بدنی‌ای که در این راه وجود دارد. زندگی با چنین هم‌افزایی و یکپارچگی ادامه دارد».

کول با بیان ماجرای آشنایی با همسرش گفت: در شبکه اجتماعی خود دیدم که جانای کتابی را که خوانده بود را به اشتراک گذاشته، در واقع من کتاب را به خوبی می‌شناختم، اما شروع کردم به پرسیدن سوالاتی از او درباره کتاب. همانطور که مدام سوال می‌پرسیدم، مسیر زندگی ما را به اینجا رساند. اعتراف می کنم، آن کتاب را خوب خوانده بودم».

جانای کول در باره خودش می‌گوید که در ارزینجان به دنیا آمده و پدرش به دلیل نقص بینایی و با توصیه پزشکان او را به شهر بزرگتری می‌برد. پدر انتقالی‌اش را به ازمیر گرفته بود؛ من تمام دوران تحصیلم را در این شهر گذراندم. بعد از دبیرستان، در امتحانات هنرستان شرکت کردم. در هنرستان موسیقی ترکی دانشگاه اژه در بخش آموزش تحصیل کردم. «وقتی مانعی وجود دارد، مردم مدام می‌گویند که تو نمی‌توانی. اما خواندم و تمام کردم».

کول با بیان اینکه او و همسرش سرگرمی‌های مشترکی دارند، گفت:

«رابطه ما از طریق گفتگو در باره یک کتاب شکل گرفت. من بیشتر کارهای داخل خانه را انجام می‌دهم، بیشتر بر خانه تسلط دارم. اوغوز بیشتر امور بیرون خانه را حل می‌کند. او در رفتن به جایی و انجام خرید کمک می‌کند. فعالیت بدنی بیشتری در خانه مورد نیاز است. در فضای باز اما چیزهای بیشتری برای دیدن وجود دارد. ما به اندازه هر کس دیگر مشکل داریم».