زکیه خدادادی قهرمان تکواندو اروپا شد

  زکیه خدادادی، ورزشکار افغانستانی در مسابقات قهرمانی پاراتکواندوی اروپا در شهر روتردام هلند پس از پیروزی بر دو تکواندوکار ترکیه و یک ورزشکار از اوکراین قهرمان اروپا شد. این در حالی است که گروه طالبان که حالا دو سال از تسلطش بر افغانستان می‌گذرد در راستای فرامین زن‌ستیزانه خود اعلام کرده بود ورزش برای زنان غیر ضروری است.

  این تکواندوکار جوان  روز ۱۴ آگوست، در آستانهٔ دومین سالگرد برگشت طالبان به قدرت در افغانستان،  درحالی قهرمان اروپا شد که حکومت طالبان پس از یک مدت کوتاه از روی کارآمدن، ضمن غیرضروری خواندن ورزش زنان، شرکت زنان در مسابقات ورزشی را ممنوع کرد.

  طالبان با تسلط به قدرت در ماه آگوست سال ۲۰۲۱، درب مدارس بالاتر از کلاس ششم را به روی دختران بست. در ۲۱ دسامبر ۲۰۲۲ حکومت طالبان فرمان منع تحصیل دختران و زنان در دانشگاه‌ها را نیز صادر کرد. در اواخر سال ۲۰۲۱ سفر زنان بدون «محرم شرعی» نیز در «مسیرهای طولانی» ممنوع شد.

  در ۲۴ دسامبر ۲۰۲۲ حکومت طالبان، کار زنان در سازمان‌های غیردولتی ملی و بین‌المللی را در افغانستان ممنوع اعلام کرد. همچنین زنان از رفتن به مراکز تفریحی و حمام‌های زنانه نیز منع شدند. منع فعالیت زنان در آرایشگاه‌های زنانه در افغانستان نیز از جمله محدودیت‌های تازه‌ای است که حدود دو هفته پیش از سوی حکومت طالبان اعمال شد.

  دو سال پس از فرو افتادن دولت پیشین افغانستان پس از خروج آمریکا و بازگشت طالبان به قدرت، ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان از عملکرد این حکومت دفاع کرده و مدعی شد که طالبان توانسته‌امنیت را در سراسر افغانستان تامین کنند. در عین حال سازمان ملل اعلام کرده است که بحران حقوق بشری در افغانستان طی دو سال چیرگی طالبان بر این کشور افزایش یافته است.

  زنان معترض افغانستان چندی پیش در اعلامیه‌ای تصریح کردند که دو سال پس از حضور گروه طالبان، این کشور در «بحران تمام عیار انسانی و حقوق بشری» به سر می‌برد. زنان معترض خواستار توقف همکنشی جهان با طالبان شده و آن را «باج‌دهی برای تروریسم» خواندند.