سازمان‌های فعال حقوق زنان در ترکیه؛ انتقاد از حضور کم‌تعداد زنان کاندیدای مجلس

برخی سازمان‌های غیر دولتی فعال در زمینه حقوق زنان، از حضور کم‌تعداد زنان در لیست نامزدهای انتخابات پارلمان ترکیه انتقاد کرده و آن را شرم‌آور توصیف کردند.

به گزارش روزنامه حریت در تاریخ ۱۲ آوریل، نورای کارااوغلو رئیس انجمن حمایت از زنان کاندیدا (KA-DER) ضمن انتقاد از دو حزب اصلی حاضر در انتخابات یعنی AKP و CHP گفت: «فهرست نامزدهای پارلمان،‌ ناامیدی بزرگی از نظر برابری جنسیتی بود. آ‌ک‌پ و ج‌ه‌پ به ترتیب تنها ۱۱۳ و ۱۴۷ زن را در فهرست‌های ۶۰۰ نفره خود قرار داده‌اند».

این فعال حقوق زنان توضیح داد: «۵۰.۷ درصد از مردم ترکیه را زنان تشکیل می‌دهند، اما این میزان برای نمایندگان زن در پارلمان ۱۷.۲ درصد است. ۲۰ استان ازجمله گیرسون، عثمانیه، اردهان، بوردور و نوشهیر، هیچ‌گاه در طول تاریخ جمهوریت نماینده زن در پارلمان نداشته‌اند».

مینه اولکای و آسلی پاسینلی سرگروه‌های دو پلتفرم دیگر فعال حقوق زنان نیز ضمن شرم‌آور خواندن نابرابری جنسیتی در فهرست احزاب برای انتخابات مجلس، بیان کردند که تمدن امروز محصول ده‌ها هزار سال همکاری زن و مرد است. این فعالان تاکید کردند که اگر زنان که نیمی از جمعیت ترکیه هستند، نتوانند به‌طور مساوی در فرآیندهای تصمیم‌گیری شرکت کنند، این مشکلی برای دموکراسی است.