سازمان ملل: از۶ فعال مدنی زن ناپدید شده در افغانستان خبری نیست

سازمان ملل متحد اعلام کرد که هنوز از سرنوشت ۶ فعال مدنی زن که حدود ۳ هفته پیش در افغانستان ناپدید شده‌اند، خبری در دست نیست.

استفان دوژاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد: هنوز از محل نگهداری و وضعیت سلامت ۶ فعال مدنی زن و بستگان آن‌ها که به دلیل اعتراضات حقوق زنان در کابل بازداشت یا ربوده شده‌اند، خبری در دست نیست.

این سازمان پیش از این هم از ناپدید شدن تمنا زریاب پریانی و پروانه ابراهیم خیل، دو فعال زن در افغانستان، ابراز نگرانی کرده و از طالبان خواسته بود تا در مورد آنان معلومات بدهند. اما وزارت داخله طالبان گفت که در این باره اطلاعی ندارند.

در گزارشی که روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان منتشر کرده است، فعالان زن گفته‌اند که زیر فشار و تعقیب از طرف طالبان هستند.

در هفته‌های اخیر طالبان، فعالان حقوق زن را هدف قرار داده و شماری از آن‌هایی را که برای رسیدن به حقوق ابتدایی‌ خود اعتراض کردند بازداشت کرده‌ است.

براساس گزارش‌های منتشر شده در افغانستان، طالبان چهارشنبه ۲ فوریه، مرسل عیار و زهرا محمدی، دو نفر از زنان معترض را در کابل بازداشت کرده‌اند.

پیش از این نیز شماری از فعالان حقوق زن از بازداشت دست‌کم شش تن از فعالان جنبش اعتراضی زنان افغانستان در دی‌ماه /  ژانویه خبر داده بودند. پروانه‌ ابراهیم‌ خیل، تمنا زریاب پریانی و پروانه، خواهر او از جمله بازداشت‌شدگان هستند.

پس از به قدرت رسیدن طالبان در ۱۵ اوت گذشته در افغانستان، بسیاری از زنان از کار محروم شدند و دختران نیز اجازه‌ رفتن به دانشگاه‌های دولتی و مدارس بالای کلاس ششم را ندارند. طالبان برای سفر و حتی درمان زنان نیز محدودیت‌هایی وضع کرده‌اند.