سازمان‌ ملل خواستار توقف اعدام‌ها در ایران شد

روز نهم می، ولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای از مقامات ایرانی خواست تا مانند بسیاری از کشورها، مجازات اعدام را لغو و روند اجرای اعدام‌ها را متوقف کنند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، ولکر تورک با بیان اینکه در سال جاری حداقل ۲۰۹ نفر در ایران اعدام شده‌اند گفت: «این اشخاص عموما زندانیان جرایم مواد مخدر و اقلیت‌های این کشور بوده‌اند». تورک همچنین افزود: «امسال (۲۰۲۳) به طور متوسط، ​​بیش از ۱۰ نفر در هفته در ایران اعدام شده‌اند و به این ترتیب، ایران یکی از بزرگ‌ترین مجریان مجازات اعدام در جهان است».

 به گفته وی شمار دقیق اعدام‌ها به دلیل عدم شفافیت دولت مشخص نیست و این تعداد احتمالا بیشتر از این است. همزمان خبرگزاری هرانا، گزارش می‌دهد که روند اعدام‌ها در روزهای اخیر سرعت گرفته به طوری که در ماه اردیبهشت، طی ۱۱ روز ۵۷ نفر اعدام شده‌اند.

تورک با اشاره به اینکه ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین مجازات اعدام را در جهان اعمال می‌کند و اشاره به آمار ۵۸۰ در سال گذشته افزود: «این یک رکورد شنیع است، به ویژه با توجه به اجماع فزاینده در مورد لغو جهانی مجازات اعدام».

شدت گرفتن اعدام‌ها در روزهای اخیر به خصوص پس از اعدام صدرالله فاضلی زارع و یوسف مهرداد به اتهام «سب النبی» (توهین به مقدسات) باعث واکنش گسترده شده است.