سازمان ملل: ناتوانی طالبان در برابر گسترش داعش

نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان هشدار داد که طالبان نمی‌تواند مانع گسترش نفوذ داعش در این کشور شود.

نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد افغانستان روز چهارشنبه  ۱۷ نوامبر  انجام شد. در این نشست فرستاده سازمان ملل در امور افغانستان به شورای امنیت سازمان ملل گفت که یک شاخه وابسته به گروه «دولت اسلامی» یا داعش در افغانستان دامنه نفوذ خود را گسترش داده و اکنون به نظر می‌رسد در کلیه ولایات این کشور حضور داشته باشد.

لیون با اشاره به اینکه طالبان به طور غیرقانونی مظنونانی را که فکر می‌کردند با داعش مرتبط هستند بازداشت یا کشتند، گفت: «در نهایت، طالبان باید تصمیم بگیرد که آیا بر اساس نیازها و حقوق جمعیت متنوع افغانستان حکومت می‌کند یا بر اساس یک ایدئولوژی محدود و حتی پایگاه قومی محدودتر؟».

وی همچنین با اشاره به اینکه داعش حملات خود را در افغانستان افزایش داده است، گفت: این گروه در سال گذشته حدود ۶۰ حمله و در سال جاری ۳۳۴ حمله انجام داده است.

لیون با اشاره به بدتر شدن وضعیت انسانی در افغانستان، از جامعه جهانی خواست تا کمک‌های بشردوستانه را افزایش دهد و افزود: در صورت فروپاشی اقتصاد در افغانستان، قاچاق مواد مخدر، اسلحه و انسان افزایش خواهد یافت و این وضعیت باعث رشد تروریسم خواهد شد.

لیون تأکید کرد: «جامعه بین‌المللی باید با رهبران طالبان تعامل داشته باشد تا مسیر آینده مثبت‌تری را شکل دهد».

وی در ادامه گفت: «تنها گذاشتن مردم افغانستان در حال حاضر یک اشتباه تاریخی است. اشتباهی که قبلاً با عواقب غم انگیزی انجام شده است».

نماینده ویژه سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه طالبان واقعا در تلاش هستند تا خود را به عنوان یک دولت معرفی کنند، گفت: «آنها به دلیل کمبود منابع و ایدئولوژی سیاسی که با معیارهای بین المللی حکومت‌داری معاصر در تضاد است، محدود شده اند.علاوه بر این، طالبان نه اعتماد اکثر افغان‌ها را جلب کرده و نه شهروندان را در مورد توانایی شان برای حکومت قانع کرده است».

سازمان ملل متحد در حالی از ناتوانی گروه طالبان در برابر گسترش گروه تروریستی داعش سخن می‌گوید که دو انفجار چهارشنبه در غرب کابل را داعش برعهده گرفت.